Kreatywnie – tylko w II LO

Kiedyś zastanawialiśmy się w Szkole, czym zająć młodzież podczas przerwy i przypomnieliśmy sobie o Belgijce.

Chapelloise (oryginalna nazwa „belgijki”) jest tańcem ludowym popularnym szczególnie we Francji, tańczonym w parach ustawionych w kole, z wymianą partnerów. Taniec składa się z korków w przód, w tył, obrotów, zmian miejsc, doskoków i odskoków od siebie. Polska wersja różni się od oryginału przejściem partnera do przodu, a nie do tyłu. Skoczna muzyka i rytmiczne kroki wymagają od uczestników dobrej kondycji i równowagi. Jest także rytmiczna. A przede wszystkim podoba się większości uczniów, ponieważ kroki Belgijki są bardzo proste i powtarzalne.

Najpierw uczyliśmy jej poszczególne klasy, dopiero później przyszedł czas na większe wyzwania.Od końca listopada w naszej Szkole realizowana jest inicjatywa znana w Polsce pod nazwą „AKTYWNE PRZERWY”.

Jest to świetny pomysł na spożytkowanie energii, szczególnie między lekcjami, które wymagają od uczniów skupienia i głównie siedzenia w ławce. Aktywność i świetny nastrój tańczących sprawiły, że wielu uczniów dołączyło do ćwiczeń. Wprowadzenie tej formy pogłębiło pracę zespołową oraz integrację społeczności szkolnej.

We wtorki (klasy I) i środy (klasy II-IV)  podczas 10 minutowej przerwy między lekcjami uczniowie mają możliwość aktywnego spędzania czasu. Celem akcji jest promowanie wśród uczniów  aktywności fizycznej oraz doskonalenie umiejętności ruchowych. Poprzez taniec i obcowanie z muzyką, uczeń wyrabia w sobie poczucie rytmu, słuchu, swobodę i płynność ruchów.

Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Uczestnicy z uśmiechem na twarzy biorą w tym udział, integruje wszystkich uczniów klas I-IV. Początkowo tańczyły głównie dziewczęta, chłopcy z czasem dołączyli i świetnie się bawią.

Za nami kolejne aktywne przerwy – dosłownie kilka spotkań, kilkadziesiąt osób na każdym , dobra zabawa i uśmiech – czego więcej można oczekiwać.

Mamy nadzieję, że jest to jeden z lepszych zwyczajów naszej Szkoły.

Zapraszamy na kolejne aktywne, muzyczne przerwy.

Ryszard Gierach i Marcin Lato