Kronika strażacka

Rzecznik Prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Lubartowie informuje: W okresie od dnia 19.10.2009 r. do dnia 25.10.2009 r. na terenie działania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie miało miejsce 12 zdarzeń, w tym: 11 miejscowych zagrożeń, jeden alarm fałszywy, nie odnotowano pożarów.

Charakterystyczne zdarzenia:

W dniu 19.10. w miejscowości Łucka gm. Lubartów miał miejsce wypadek drogowy. Kierujący samochodem osobowym potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca wypadku. Osoba poszkodowana została zabrana przez zespół pogotowia ratunkowego przed przybyciem straży, na miejscu działania prowadziła grupa dochodzeniowo-śledcza z policji. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz oświetleniu terenu działań. W działaniach ratowniczych brał udział jeden zastęp z JRG Lubartów .

W dniu 20.10. w miejscowości Kol Białobrzegi, gm. Kock na drodze krajowej nr 48 miał miejsce wypadek drogowy. Kierujący samochodem ciężarowym marki Star 742 stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Samochodem przewożone były butle z gazem propan ? butan, które na wskutek uderzenia spadły ze skrzyni i rozsypały się na jezdni co stwarzało zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego z możliwością rozszczelnienia się uszkodzonych butli. Straż pożarna po przybyciu na miejsce wypadku zabezpieczyła miejsce zdarzenia, wyznaczyła strefę bezpieczną, sprawdzono stan techniczny ewentualnych uszkodzeń butli z gazem . Za pomocą sprzętu hydraulicznego poprzez odchylenie dachu i wycięcie drzwi w kabinie wykonano dostęp do poszkodowanego. Lekarz stwierdził zgon mężczyzny. Po wykonaniu czynności przez grupę dochodzeniowo-śledczą z policji prokurator wydał zgodę na zabranie ciała przez zakład pogrzebowy. W działaniach ratowniczych brały udział 2 zastępy z JRG Lubartów, jeden zastęp z JRG Ryki oraz OSP Kock, OSP Jeziorzany, OSP Przytoczno Wieś. Butle z gazem w ilości 175 szt. zostały przeładowane na podstawiony przez właściciela samochód i przetransportowane do siedziby firmy w Międzyrzecu Podlaskim.