Kronika strażacka – 8 pożarów, wypadek w Wandzinie

Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Lubartowie informuje, że w okresie od dnia 28 grudnia 2015 do 3 stycznia 2016 r. na terenie powiatu lubartowskiego powstało 17 zdarzeń, w tym 8 pożarów oraz 8 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

W dniu 28.12.2015 r. o godz. 08:26 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Lubartowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Wandzin, gm. Lubartów.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że doszło do zderzenia dwóch pojazdów – ciągnika siodłowego z naczepą i busa marki VW Transporter. Pojazdami podróżowało 6 osób, samochodem ciężarowym 1, VW 5. Wszystkie osoby opuściły pojazdy samodzielnie. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zamknięto całkowicie ruch na drodze, Policja zorganizowała objazdy. Poszkodowanym została udzielona pierwsza pomoc kwalifikowana. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Zespołów Ratownictwa Medycznego cztery osoby zostały zabrane do szpitala. Po wykonaniu czynności dochodzeniowych przez Policję zespoły pomocy drogowej przystąpiły do usuwania uszkodzonych pojazdów z drogi. W działaniach brały udział: trzy zastępy z KP PSP
w Lubartowie oraz zastęp OSP w Wólce Rokickiej.

Przypuszczalną przyczyną zdarzenia prawdopodobnie było niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze przez kierującego samochodem VW.

W dniu 31.12.2015 r. o godz. 20:13 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Lubartowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Brzeziny,
gm. Lubartów.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że pali się budynek drewniany kryty eternitem o wymiarach około 10 x 12 x 4 m. Obiekt nie był zamieszkały. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu energii elektrycznej, jednocześnie podano dwa prądy wody w natarciu na palącą się ścianę szczytową budynku. Po lokalizacji pożaru przewietrzono budynek, dokładnie sprawdzono czy w pomieszczeniach nie znajdują osoby poszkodowane. W działaniach brały udział dwa zastępy z KP PSP w Lubartowie oraz zastęp OSP w Brzezinach i OSP w Wólce Rokickiej. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia prawdopodobnie było zapalenie się elewacji od materiałów pirotechnicznych.

Wandzin II Wandzin Wandzin I