Kronika strażacka: zanieczyszczenie stawu w Firleju

Oficer Prasowy Komendy Powiatowej PSP w Lubartowie informuje, że w okresie  od dnia 30.01.2023 r. do dnia 05.02.2023 r. na terenie powiatu lubartowskiego miało miejsce 11 zdarzeńw tym: 2 pożary i 9 miejscowych zagrożeń.

W dniu 03.02.2023 r.  o godz. 9:21 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Lubartowie wpłynęło zgłoszenie o zanieczyszczeniu stawu w miejscowości Firlej.

Na miejscu zdarzenia stwierdzono, że w pobliżu stawu, znajdują się puste pojemniki, a na powierzchni wody utrzymuje się film oleistej substancji. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu terenu działań przy pomocy sprzętu wykrywczego. Mierniki nie wykazał obecności niebezpiecznych gazów. Na miejsce zadysponowano kontener ratownictwa ekologicznego. Rozstawiono zapory elastyczne, a następnie przystąpiono do zbierania substancji z powierzchni wody. Substancja została zebrana z powierzchni wody i przekazana właścicielowi posesji. Na miejsce przybyli również pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubartowie, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie oraz Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w celu pobrania próbek wody.             

W działaniach udział brały zastępy z JRG w Lubartowie, Lublinie i Puławach oraz OSP w Firleju.