Krwiodawstwo w Dzień Zakochanych

14 lutego w bursie szkolnej przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej chętni uczniowie, kadra pedagogiczna i mieszkańcy Lubartowa oddawali krew w Walentynkowej Akcji Poboru Krwi. Do akcji pod Honorowym Patronatem Starosty Lubartowskiego włączyli się także pracownicy starostwa.

Podczas wyjątkowego Dnia Zakochanych organizowanego w RCEZ pełnoletni chętni mieli możliwość zarejestrowania się w bazie dawców szpiku kostnego.

Kto może oddać krew:

Każda pełnoletnia osoba do 65 lat ciesząca się dobrym zdrowiem oraz:

  • waży co najmniej 50 kilogramów,
  • u której w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
  • która w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
  • która w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie była leczona krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli:

  • nie mieć objawów przeziębienia,
  • nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa powinno się zjeść lekki posiłek. W ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów. Należy pamiętać o  zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowodu osobistego. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, także w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Materiał: Powiat Lubartowski