Krzysztof Hetman w Lubartowie podsumował kadencję w Europarlamencie

Krzysztof Hetman (polityk PSL), lider lubelskiej listy Koalicji Europejskiej odwiedza w ostatnich dniach miasta województwa lubelskiego. Swoją 5-letnią kadencję w Europarlamencie podsumował 20 marca na konferencji prasowej w Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie.

Ostatnie pięć lat to tysiące godzin intensywnych negocjacji, spotkań, debat i głosowań – mówił Krzysztof Hetman na konferencji prasowej w Lubartowie. – Głównym z moich celów była kwestia uproszczeń związanych z korzystaniem z funduszy europejskich tutaj na lokalnym poziomie.

Wspomniał też o swoim udziale w negocjacjach, które uchroniły Port Lotniczy Lublin w Świdniku przed koniecznością zwrotu kilkudziesięciu milionów złotych dotacji unijnych.

W Parlamencie Europejskim podnosił też kwestię afrykańskiego pomoru świń. –To olbrzymi problem, z którym borykamy się już kilka lat na terenie województwa lubelskiego. Powiat lubartowski w całości objęty jest obszarem zagrożenia. Jest 7 ognisk. Na północy ponad tysiąc gospodarstw zostało zlikwidowanych, jeśli chodzi o produkcję trzody chlewnej. To dramat wielu rodzin – mówił.
Stwierdził też, że Komisja Europejska przeznaczyła znaczne środki dla rolników, ale fundusze te nie dotarły. 25 mln zł przeznaczono również na wynalezienie i wyprodukowanie szczepionki na tę chorobę.

Krzysztof Hetman wspomniał o zorganizowanym przez siebie Forum Firm Rodzinnych, którego głównym celem jest promocja przedsiębiorstw z województwa lubelskiego. Europoseł był także inicjatorem seminarium na temat nowej inicjatywy dotyczącej polityki miejskiej. – Komisja Europejska wyszła z inicjatywą, aby stworzyć możliwość nowego źródła finansowania dla takich miast jak np. Lubartów – tłumaczył.

W czasie trwania kadencji Hetman zorganizował trzydzieści płatnych staży dla młodych i zdolnych osób oraz konkursy dla dzieci i młodzieży z województwa lubelskiego.

Chcę mieszkańcom regionu przekazać, że obecność w Europarlamencie mimo, że jest on daleko, ma żywotne znaczenie na to, w jaki sposób my tu funkcjonujemy – podsumował.
Katarzyna Wójcik