Las pełen energii

Nadleśnictwo Lubartów we współpracy z PGE Dystrybucja Lublin zorganizowało 22 kwietnia w miejscowości Nowodwór Piaski na terenie Leśnictwa Kopanina akcję „Las pełen energii”.

DSC_5058DSC_5061DSC_5065DSC_5078DSC_5067DSC_5081DSC_5083DSC_5086DSC_5095DSC_5092DSC_5091

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W sadzeniu dębów wzięli udział uczniowie II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie wraz z opiekunami. – Staramy się organizować takie akcje co roku – mówił zastępca Nadleśniczego Leszek Gajuś.To, co robicie, czyli sadzenie drzew, jest przyczynianiem się do polepszania warunków, które są na świecie. Praca jest ciężka, o czym można było się przekonać. Jednak myślę, że sadząc te kilkanaście drzewek, będziecie wiedzieli, że przyrodę trzeba szanować, że powstanie nowego pokolenia lasów jest niezwykle trudne. Jako mieszkańcy Lubartowa będziecie mieli możliwość przyjeżdżać tutaj przez kolejne lata, obserwować, co się dzieje z dębami i jak się rozwijają. To jest niesamowita satysfakcja móc powiedzieć swojemu dziecku: „Ja ten las posadziłem”.

W akcji uczestniczył burmistrz Janusz Bodziacki, który posadził drzewka: – Bardzo się cieszę, że uczestniczycie w tym działaniu, dzięki waszej pracy sadzenia drzewek można iść w dobrym kierunku – zwrócił się burmistrz do młodzieży. – Polska chce działać w kierunku redukcji dwutlenku węgla poprzez las, czyli zwiększanie zalesiania. Hektar lasu jest w stanie pochłonąć 16 ton dwutlenku węgla, a gleba zdegradowana 1 tonę.

Obecni byli także zastępca dyrektora generalnego PGE Dystrybucja Lublin – Marek Kosmala i Andrzej Jarosz – kierownik posterunku energetycznego w Lubartowie. Dla uczniów liceum przygotowano ognisko, była również pogadanka o „leśnych ciekawostkach”.

Sylwia Nowokuńska