Lato z CSK

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Lubartowski Ośrodek Kultury zaprosiły dzieci i dorosłych na bezpłatne wydarzenia wakacyjne. Dla młodszych widzów 4 lipca był spektakl ,,Proszę Słonia” i koncert „Bajkowo i filmowo”. Natomiast 6 lipca dorośli mieli okazję obejrzeć galę operetkową pt. „Trzech tenorów i ona jedna”. Chętnych na wyjazd do CSK nie brakowało.

„Proszę słonia” Ludwika Jerzego Kerna to dla wielu powrót do dzieciństwa, zarówno jeśli chodzi o ulubioną lekturę, jak i wspomnienie starych „Dobranocek”. Tym razem historia chłopca, który nie umiał urosnąć i słonia, który rósł ponad miarę, przeniesiona została na scenę.

Pinio, kilkuletni chłopiec, jest najmniejszy w swojej klasie. To właśnie jest olbrzymim zmartwieniem jego rodziców, którzy codziennie podają mu garść witamin: „na rośnięcie!”. Pastylki zamiast do buzi Pinia wpadają – w tajemnicy przed rodzicami oczywiście – do trąby porcelanowego słonia Dominika. W efekcie zamiast wielkiego syna rodzice zostają posiadaczami wielkiego słonia, który z każdym dniem coraz bardziej wypełnia ich dom. Słoń dziwnym sposobem – oprócz tego, że wciąż rośnie – zaczyna mówić i poruszać uszami, a w końcu chodzić. Staje się największym porcelanowym słoniem na świecie, wzbudzając tym samym powszechne zainteresowanie i stając się łakomym kąskiem tak dla kolekcjonerów osobliwości, jak i dla zwykłych rzezimieszków.

„Bajkowo i filmowo …” to muzyczna podróż w świat bajek, baśni i krainy marzeń. Podróż podczas, której najbardziej znane przeboje filmowe przeniosły dzieci w magiczny świat przygód, tajemniczych wątków i zabawnych historii. Muzyka nie tylko z filmów i bajek Walta Disneya w wykonaniu Orkiestry Kameralnej i solistki. W programie były piosenki i melodie z takich filmów jak: Kraina Lodu, Harry Potter, Scheherezada, Piraci z Karaibów, Alladyn, Tarzan, Pocahontas, Dzwonnik z Notre Dame, Król Lew, Piękna i Bestia, Mój Brat Niedźwiedź, Madagaskar i inne.

Gala Operetkowa „Trzech tenorów i ona jedna” to wyjątkowe wydarzenie muzyczne dedykowane nie tylko fanom muzyki klasycznej. W programie był zestaw najsłynniejszych arii operetkowych oraz pieśni neapolitańskich takich kompozytorów jak: Strauss, Kalman, Lehar, Offenbach. W roli solistów wystąpili fantastyczni, obdarzeni wspaniałymi głosami, utytułowani śpiewacy operowych scen Polski, koncertujący w kraju i za granicą – Kamila Magdalena Lendzion (sopran), Mirosław Niewiadomski (tenor), Oskar Jasiński (tenor), Kordian Kacperski (tenor).

Zaprezentowano ponadto największe przeboje muzyki klasycznej, znane i lubiane na całym świecie. Widzowie usłyszeli między innymi: „Brunetki Blondynki”, „Graj Cyganie”, „Przetańczyć całą noc”, niezapomniany duet „Usta milczą dusza śpiewa” Nie zabrakło również ducha Elvisa Presleya, którego największe przeboje przypomniał Mirosław Niewiadomski. Koncert prowadził Paweł Wagner.

opr. SN