„Laurka dla Babci i Dziadka” w PMDK

Wychowankowie PMDK w Lubartowie uczestniczyli w serii spotkań pt. „Po kolędzie”, na których mogli dowiedzieć się więcej o kolędach, kolędnikach i kolędowaniu. Spotkania były też okazją do realizacji akcji wychowawczej „Laurka dla Babci i Dziadka”.

W programie spotkań w dniach 18 – 21 stycznia znalazła się krótka prelekcja o tradycji kolędowania – z gwiazdą, szopką, turoniem i herodami. Po prelekcji i dyskusji dzieci mogły obejrzeć fragmenty koncertu kolęd „Pastorałko nieś się biała”, inscenizacji „Pójdźmy i my” oraz teledysku „Maleńki Jezus nam narodził się”, czyli wszystkich publikacji filmowych przygotowanych przez wychowanków i nauczycieli PMDK na czas Bożego Narodzenia. Spotkania były też okazją do realizacji akcji wychowawczej „Laurka dla Babci i Dziadka”. Specjalnie na Dzień Babci i Dzień Dziadka nauczyciele PMDK przygotowali dla wychowanków laurkę – uzupełniankę, do której należy dodać dedykację, własne życzenia, podpis oraz portret: ukochanych dziadków, swój lub po prostu narysować coś ładnego. W projekcie przygotowanym przez PMDK znalazły się piękne prace malarskie zrealizowane przez Izabellę Dybałę. Laurki rozdawane były przez cały tydzień na spotkaniach „Po kolędzie” oraz na zajęciach, a nauczyciele w ramach akcji zachęcali wychowanków do pielęgnowania międzypokoleniowych więzi rodzinnych. Laurka to piękny i bardzo wyczekiwany prezent, który dziadkowie często przechowują jak skarb, a samo składanie dziadkom życzeń to także okazja do spotkania i ciekawej rozmowy.

27 stycznia zaplanowano w PMDK „Koncert dla Babci i Dziadka”, przygotowany przez wychowanków i nauczycieli z pracowni muzycznej i tanecznej – Dominikę Kłębukowską-Wąchocką, Piotra Grymuzę i Jolantę Grabowską. Koncert odbędzie się w dwóch krótkich częściach – o 17.30 i o 18.30 i wezmą w nim udział goście występujących.

Urszula Bednarczyk