Lekcja historii o naszym regionie

4 stycznia uczniowie dwóch klas II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie udali się do Muzeum Ziemi Lubartowskiej, gdzie przygotowano wystawę „Stulecie zorganizowanego regionalizmu lubartowskiego 1917 – 2017”.

Młodzież z kl. I g z wychowawcą Katarzyną Płaszczewską oraz kl. III e z wychowawcą Elżbietą Mizio ze zbiorami Muzeum zapoznał dyrektor Longin Tokarski. Lekcja historii o naszym mieście zaczęła się od przybliżenia życia Wandy Śliwiny – pisarki, działaczki społecznej i regionalistki, która popularyzowała wiedzę o powiecie lubartowskim. Wykład urozmaicony był zdjęciami ilustrującymi czasy, w których tworzyła i angażowała się na rzecz naszego regionu Jagienka spod Lublina. W kolejnym pomieszczeniu rozmawialiśmy o historii budynku, w którym mieści się muzeum oraz poznaliśmy sylwetkę prawowitego właściciela, który oddał dworek na cel kulturowy. Tu podziwialiśmy też fotografie stowarzyszeń działających na terenie gminy oraz poznaliśmy sylwetki mieszkańców czynnie działających na rzecz Lubartowa.

Ostatnim zagadnieniem, jakie poruszył dyrektor Tokarski, było założenie i rozbudowa miasta Lubartów, które kiedyś nosiło nazwę Lewartów, na podstawie starych zapisków z różnych wieków. Uczniowie mogli też pochwalić się swoją historyczną wiedzą i odgadnąć, który król zezwolił na utworzenie naszego miasta. Była to także dla nas powtórka z historii, gdyż przewodnik przypominał nam, w jakim zaborze znajdował się Lubartów w XIX wieku oraz opowiedział o jego udziale w powstaniu styczniowym i listopadowym. Podczas rozmów o dawnych czasach otaczały nas przeróżne wykopaliska archeologiczne, np. kamienie, ostrza, które zostały odnalezione m. in. w gminie Niedźwiada. Naszą wizytę zakończył mały sprawdzian-quiz; zgadywaliśmy nazwy ulic wskazanych przez przewodnika na starej mapie Lubartowa oraz mogliśmy podziwiać nasze okolice na starych pocztówkach. Spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.

Ta cenna lekcja historii o naszej lubartowskiej ziemi uświadomiła nam, w jak ważnym i wyjątkowym miejscu mieszkamy oraz pogłębiła naszą wiedzę o dziejach Lubartowa.

Maja Nieznaj, klasa I g