Lekcja historii w praktyce

Po długim czasie nauczania zdalnego, uczniowie klas IIj i IIg z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie wybrali się na wycieczkę do Lublina zorganizowaną przez wychowawców, panie Barbarę Kukier i Elżbietę Warszawską. Młodzież mogła wreszcie wspólnie spędzić czas zwiedzając Stare Miasto oraz uczestnicząc w lekcji trudnej historii na lubelskim Majdanku.

Spacerując po Starym Mieście uczniowieprzede wszystkim podziwiali zabytki i urokliwe zakątki stolicy województwa. Największą atrakcją lubelskiej Starówki był dla młodzieży portal, który łączy dwa miasta oddalone od siebie setki kilometrów. Dzięki tej instalacji uczniowie mogli zobaczyć, co aktualnie dzieje się w Wilnie, a Litwini mieli możliwość obserwowania naszego miasta.

Drugim etapem wycieczki było zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku. Uczniowie, oprowadzani przez przewodników, poznawali dzieje miejsca, które podczas II wojny światowej było więzieniem dla 150 tysięcy ludzi. Nikt nie zapomni emocji związanych ze zwiedzaniem takich pamiątek po więźniach, jak zdjęcia, pasiaki, naczynia, przybory toaletowe, niezliczone ilości butów czy włosów. Ogromne wrażenie wywarły baraki, komory gazowe oraz krematorium.
Historia osób przebywających w tym obozie oraz widok pomników upamiętniających ofiary tego miejsca na zawsze zapadły w pamięci młodzieży.
Ta lekcja historii była trudna, ale jednocześnie jedyna i niepowtarzalna. Dla wielu z nas stanie się inspiracją do odkrywania śladów tych tragicznych wydarzeń w historii naszych rodzin.

Magdalena Różyk kl. II j