Licealiści na rowerowym Rajdzie Pamięci

24 września grupa młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie wybrała się na wycieczkę rowerową w ramach projektu z Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Projekt realizowany jest w tym roku przez II LO pod hasłem „Bądź aktywny- zmieniaj swoją małą ojczyznę”.

To była już kolejna edycja projektu realizowanego wraz z fundacją Artos z Lublina. Tym razem grupa projektowa II LO postanowiła wyruszyć w trasę rowerową, mając na celu odkrycie, upamiętnienie i uczczenie tych, którzy oddali życie walcząc na frontach I i II wojny światowej.

Właśnie poprzez aktywną postawę, poprzez ocalenie tych miejsc od zapomnienia, chcemy pokazać, że lokalna historia leży nam na sercu. Będąc na cmentarzu wojennym w Annoborze, w Skrobowie, widząc obóz żołnierzy AK, których przetrzymywano w Skrobowie przed zsyłką na Syberię, nie sposób było przejść wobec tego obojętnie. Widać to na zadumanych twarzach uczniów.

Warto dodać, że ten Rajd Pamięci organizowany był we współpracy z Kołem Rowerowym Relaks, którego honorowy prezes, Tadeusz Matwiejczyk, bardzo pomógł w organizacji wycieczki. Dziękujemy też Adamowi Sabatowi za bezcenne pogadanki w miejscach pamięci, za opracowanie trasy i przewodnictwo w rajdzie oraz Pawłowi Pasikowskiemu i Dorocie Belcarz-Przybysz za pomoc w organizacji tej wyjątkowej wycieczki.

II LO