Licealiści poznali fakty i mity o ubezpieczeniach

W II Liceum Ogólnokształcącym im. P. Firleja w Lubartowie 6 marca miało miejsce spotkanie uczniów z koordynatorkami ds. komunikacji społecznej i edukacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie.

Przedstawicielki ZUS-u Maria Piwińska i Agnieszka Nawrot podczas spotkania w bardzo ciekawy i dostępny sposób przekazały wiele wiadomości dotyczących ubezpieczeń społecznych. Uczniowie klas Ia i Ig dowiedzieli się m.in.: co daje ubezpieczenie, skąd się wzięły ubezpieczenia społeczne, co to jest FUS, skąd się biorą pieniądze na wypłatę emerytur, czym zajmuje się ZUS, jakie świadczenia przysługują ubezpieczonym, jakie składki płacą obywatele i jak sprawdzić stan konta w FUS.

Na wykładzie uczniowie II LO mogli dowiedzieć się również, o czym decyduje ZUS, kto był pierwszym twórcą ubezpieczeń i jaką największą i najmniejszą emeryturę wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Polsce. Panie uświadomiły uczniom, że ubezpieczenie towarzyszy nam przez całe życie i przedstawiły, jakie mamy ubezpieczenia w Polsce, np. emerytalne, wypadkowe czy chorobowe.

W drugiej części spotkania uczniowie wzięli udział w krótkim quizie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych oraz w dyskusji, podczas której zadawali ciekawe pytania, dzięki czemu mogli rozwiać swoje wątpliwości na temat faktów i mitów, jakie słyszeli na przykład od swoich znajomych.

Na zakończenie spotkania uczniowie wręczyli gościom z ZUS-u podziękowanie i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z paniami prowadzącymi wykład.

Spotkanie zorganizowała Elżbieta Mizio, nauczyciel przedsiębiorczości w II LO.

II LO