Licealiści z Dwójki na spotkaniu z funkcjonariuszem policji

26 maja uczniowie klas 2a, 2d i 1a wzięli udział w spotkaniu z funkcjonariuszem Powiatowej Komendy Policji w Lubartowie, aspirantem sztabowym Pawłem Chomiczem, który przeprowadził z młodzieżą zajęcia na temat szkodliwości środków odurzających oraz konsekwencji prawnych wynikających ze stosowania cyberprzemocy.

Z prelekcji uczniowie dowiedzieli się o zgubnych skutkach zażywania narkotyków, jakimi są m. in. utrata przyjaciół, pogorszenie kontaktów z bliskimi, chroniczne zmęczenie, obniżenie w nauce czy agresja. Funkcjonariusz policji uświadomił młodym ludziom, że za posiadanie nawet małej dawki narkotyków można otrzymać wyrok do 10 lat pozbawienia wolności. Bardzo realnym zagrożeniem okazują się również dopalacze. Ich niebezpieczeństwo polega na tym, że dopóki nie wiemy, jaką mieszankę składników w dopalaczach ktoś zażył, nie jesteśmy w stanie takiej osobie pomóc. Skutkami zażycia tych substancji są zaburzenia rytmu pracy serca, gwałtowne skoki ciśnienia i zaburzenia pracy układu oddechowego. Uczniowie wysłuchali również uwag o alkoholizmie i paleniu papierosów, a następnie o zagrożeniach, jakie niesie za sobą Internet. Aspirant Chomicz wyjaśnił, że w sieci nic nie ginie i nikt nie jest anonimowy. Wszystkie zdjęcia czy wiadomości, jakie wstawiamy lub wysyłamy, można odnaleźć, dlatego należy uważać na to, co się udostępnia.

Ten profilaktyczny wykład przypomniał uczniom o zagrożeniach związanych z narkotykami, alkoholem, papierosami czy Internetem i był cenną lekcją w tych trudnych czasach, gdy wszystko jest dostępne na wyciągnięcie ręki. Przedstawiciel prawa przypomniał młodzieży, że

każdy jest odpowiedzialny za swoje czyny, a te mogą nieodwracalnie zmienić życie nasze i naszych bliskich.
Zuzanna Tomasiak kl. 2d