Licealiści z „Dwójki” poznali zasady bezpiecznej wyprawy w wysokie góry

14 spotkanie z cyklu „Góry to fascynujące laboratorium” zorganizowano 1 grudnia w II LO w Lubartowie.  W konferencji, która została przeprowadzona na platformie Teams, uczestniczyli uczniowie klas 2a, 2c, 2d oraz 3j, a honorowym gościem spotkania był alpinista, pasjonat gór i wspinaczki, zdobywca Korony Gór Polski oraz takich szczytów jak: Mont Blanc, Gran Paradiso, Kazbek czy Elbrus – pan Bartłomiej Bednarczyk.

Spotkanie zorganizowali pani Katarzyna Płaszczewska oraz pan Łukasz Wasyluk, opiekunowie Szkolnego Klubu Krajoznawczo-Turystycznego „Azymut”. Pan Bednarczyk podzielił się z członkami Azymutu swoją wiedzą i doświadczeniem, które nabył podczas szkoleń Polskiego Związku Alpinizmu oraz samodzielnego organizowania górskich wypraw. Głównym tematem spotkania była letnia turystyka górska w Tatrach. Nasz gość przypomniał podstawowe informacje o Tatrach, ich położeniu, podziale oraz wymienił najwyższe szczyty po stronie polskiej i słowackiej. Uczestnicy prelekcji usłyszeli o najtrudniejszym polskim szlaku, jakim jest Orla Perć, na którym od czasu jego otwarcia w 1906 roku zginęło aż 140 osób, głównie z powodu braku świadomości o poziomie jego trudności. Członkowie SKKT „Azymut” dowiedzieli się też, co powinien zawierać ekwipunek turysty oraz jakie zagrożenia mogą na nas czekać podczas pieszych wędrówek po górach. Następnie prowadzący przedstawił mapy, przewodniki i książki, które warto przeczytać przed wyjazdem w Tatry. Pan Bednarczyk wspomniał również o ważnej kwestii, jaką jest pogoda w górach, która jest zmienna i nieprzewidywalna, oraz wymienił kilka aplikacji i portali, z których warto skorzystać planując górską wycieczkę. Na zakończenie spotkania uczniowie mogli usłyszeć o jednym z największych wypadków w Tatrach Polskich, który miał miejsce 22 sierpnia 2019 roku na Giewoncie.
Podczas konferencji pan Bartłomiej Bednarczyk przede wszystkim podzielił się z młodymi entuzjastami gór nabytą podczas wypraw wiedzą oraz zachęcił wszystkich do górskich wędrówek. Spotkanie zakończyło się wielkimi brawami, którymi młodzież wyraziła swoją wdzięczność i podziw dla tego doświadczonego alpinisty.
Przekonaliśmy się, że góry to magiczne miejsce, które pozwala zmierzyć się ze swoimi słabościami, ale i pomaga odpocząć, ułożyć myśli i oderwać się na chwilę od codziennych spraw.

Zuzanna Tomasiak kl. II d