Licealista w finale ogólnopolskiej „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”

Już za dwa tygodnie odbędzie się finał ogólnopolskiej „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”, której uczestnikiem jest uczeń naszej szkoły, Wiktor Jabłoński z klasy III i.

Przygotowania do ogólnopolskiego etapu Olimpiady są bardzo intensywne. Województwo lubelskie będzie reprezentowała trzyosobowa grupa uczniów, której członkiem jest Wiktor.

W dniach 25-28 kwietnia brał on udział w wizycie studyjnej w Gdańsku, której celem było poznanie miejsc związanych z historią lat 1970 – 1990, warsztaty tworzenia prezentacji multimedialnych, autoprezentacji, a także integracja członków poszczególnych drużyn wojewódzkich. W czasie tej wizyty nie zabrakło czasu na podziwianie piękna i niepowtarzalnego klimatu Gdańska. Obowiązkowym punktem programu były muzea – w tym Muzeum Solidarności. Młodzi pasjonaci historii wzięli również udział w spotkaniu z uczestnikiem wydarzeń sierpnia 1980, który podzielił się swoimi wspomnieniami ze strajków sierpniowych i odpowiedział na wiele pytań młodzieży.

Zadaniem finalistów Olimpiady jest przygotowanie prezentacji finałowej na jeden z trzech tematów. Zespół Wiktora wybrał temat: Solidarność jako wartość budująca narody – na wybranych 3 przykładach z Polski i świata. Oprócz opracowania i zaprezentowania zagadnienia uczniowie będą musieli jeszcze obronić swoją prezentację. Druga część konkursu będzie polegała na udzieleniu odpowiedzi na pytania ustne. Finał konkursu odbędzie się w Sieradzu w dniach 6-8 czerwca 2022 roku.

Życzymy Wiktorowi i jego drużynie najwyższego miejsca w Polsce. Powodzenia!

II LO