Lipcowe wieści z Kozłówki
23.07.2017 r. Lubartowskie Annowanie z Kozłówką
„Annowanie” to już nie tylko impreza lokalna, uczestniczą w niej także Anki z odległych miast Polski i z zagranicy. O godzinie 17.00 na placu przed Urzędem Miasta Lubartów rozpocznie się wielkie imieninowe przyjęcie, w trakcie którego nie zabraknie muzyki, tańca, śpiewów, dobrego jedzenia i wielu atrakcji.
Nie zabraknie także i nas! Dlaczego? Chcemy wraz z uczestnikami tej imprezy wspomnieć matkę pierwszego ordynata na Kozłówce, Konstantego Zamoyskiego. Anna z Mycielskich Zamoyska była kobietą wielu talentów, a nade wszystko posiadała dar muzyczny i plastyczny. Na naszym stoisku będzie można spotkać „Annę Zamoyską” w sukni z epoki i porozmawiać o starych dziejach. Nie zabraknie także atrakcji i zabaw dla najmłodszych.
23.07.2017, godz.17.00, Lubartów, ul. Runek II (plac przed Urzędem Miasta)
25.07.2017 r. Imieniny Anny z Mycielskich Zamoyskiej
Przyszła hrabina Zamoyska urodziła się w roku 1818. Odebrała prawdopodobnie typową domową edukację, ale wykazywała zainteresowanie literaturą i sztuką oraz niemałe w tym kierunku uzdolnienia, o czym świadczą cztery jej rysunki. Grała także nieźle na fortepianie. W swojej bibliotece posiadała pięćdziesięciodwutomowy „Słownik konwersacji i lektury”, czytywała też, ku zgrozie swego przyszłego męża, powieści Aleksandra Dumasa. Znała oczywiście francuski oraz angielski na tyle dobrze, by czytać w oryginale utwory lorda Edwarda Lyttona Bulwera, oraz by przetłumaczyć moralizatorską broszurę „Szczęście i niedola, czyli historja kilku dni życia dwóch biednych kobiet”.
Dyrektor Muzeum Anna Fic-Lazor w tym dniu (25.07) szczególnie zaprasza swoje imienniczki. Każda Anna, która odwiedzi tego dnia Muzeum Zamoyskich, będzie mogła nabyć karnet na zwiedzanie w cenie ulgowej. Ponadto uczestniczki Lubartowskiego Annowania, po okazaniu certyfikatu udziału w imprezie w dniu 23.07.2017, otrzymają od nas w kasie firmowe pamiątki.
Szczegóły zwiedzania Muzeum: http://www.muzeumzamoyskich.pl/zwiedzanie
29.07.2017 r. Imieniny Anieli z Potockich Zamoyskiej
W roku 1870 Aniela poślubiła starszego syna Jana Zamoyskiego i Anny z Mycielskich, Konstantego. Prezentem dla nowożeńców była Kozłówka – majątek przekazany Konstantemu przez ojca. Z zachowanych opisów i wspomnień Aniela jawi się jako osoba łagodna i dobra, lubiana przez rodzinę, przyjaciół oraz służbę i pracowników majątku. Aniela Zamoyska nie urodziła Konstantemu następcy. Opiekowała się natomiast siostrzenicami Konstantego, Izabelą i Zofią Wodzickimi. Pierwsza ordynatowa na Kozłówce zmarła w roku 1917 i jest, wraz z mężem, pochowana w kaplicy cmentarnej Zamoyskich w Kamionce.
Zapraszamy do uczestnictwa w grze terenowej, która przybliży postać Anieli oraz pozwoli spojrzeć na pałac i jego otoczenie z zupełnie innej strony. Zabawa przeznaczona jest dla osób w każdym wieku, zarówno dla par, jak i całych rodzin. Każdy uczestnik będzie musiał się wykazać spostrzegawczością, refleksem oraz… talentem muzycznym. Na najlepszych czekają ciekawe nagrody.
Zgłoszenie – [email protected] w dniach 12–24 lipca (liczba miejsc ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń) – należy podać imiona i nazwiska wszystkich członków zespołu oraz nr telefonu.
Termin gry – 29.07.2017 r., godz.12.00
Zespoły – do 5 os. (w wieku 1–99 lat)
Całość trwania – 3h
Koszt uczestnictwa – cena karnetu dla każdej osoby (płatność w kasie w dniu zabawy)
Nagrody – wydawnictwa Muzeum, gadżety, nagrody niespodzianki
materiał: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce