Listopadowe święto w II LO

10 listopada w II Liceum Ogólnokształcącym im. P. Firleja w Lubartowie miały miejsce dwie ważne uroczystości – akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz ślubowanie uczniów klas pierwszych, którzy oficjalnie dołączyli do społeczności II LO.

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to jeden z najważniejszych dni w roku dla Polaków, którzy już po raz 99 świętują powrót ojczyzny na mapy Europy. Społeczność II LO w sposób bardzo podniosły uczciła pamięć tych, których z nami już nie ma, a dzięki którym obecnie możemy mówić we własnym języku oraz tworzyć własną historię. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością goście: proboszcz parafii MBNP w Lubartowie ks. kanonik Andrzej Sarna, inspektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Grażyna Stawska oraz Przewodnicząca Rady Rodziców – Anna Najda. Podczas części artystycznej hymn Polski oraz pieśni żołnierskie wykonał zespół muzyczny oraz męski chór złożony z blisko sześćdziesięciu uczniów, którzy wystąpili pod batutą Pawła Pasikowskiego. Grupa recytatorska, przygotowana pod okiem Aleksandry Solarz i Rafała Wrotkowskiego, dzięki poezji wprowadziła wszystkich w nastrój zadumy, przybliżając drogę naszych rodaków do wolności.

Drugim ważnym wydarzeniem tego dnia było ślubowanie uczniów klas pierwszych, którzy zostali oficjalnie przyjęci do społeczności II LO. Ta uroczystość już po raz kolejny ma miejsce w kontekście obchodów Święta Niepodległości. Dyrektor Halina Zdunek przypomniała, że wypowiedziane podczas ślubowania słowa są moralnym drogowskazem dla młodych ludzi, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę, umiejętności i służyć drugiemu człowiekowi. W ramach swojego święta pierwszoklasiści wraz z wychowawcami wybrali się do lubartowskiego kina „Lewart” na film pt. „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland. Ten dramat wojenny, nagrodzony wieloma statuetkami, opowiada o losach rodziny Chigerów oraz kilkunastoosobowej grupki Żydów, ukrywających się przez czternaście miesięcy we lwowskich kanałach. Z pewnością film ten nie tylko wzruszył widzów, ale też skłonił do refleksji, przypomniał, że „wolność nie jest nam dana raz na zawsze” i należy ją cenić.

Młodzież z II LO włączyła się również w miejskie obchody Święta Niepodległości. Uczniowie udali się z wieńcem i zniczami na teren dworca PKP w Lubartowie, aby oddać hołd 27 Wołyńskiej Dywizji AK przy upamiętniającej jej działania tablicy pamiątkowej. Uczestniczyli także w uroczystościach „Lubartów pamięta”, które odbywały się na cmentarzu parafialnym. 11 listopada młodzież zaprezentowała program artystyczny podczas uroczystej Mszy Św. w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Następnie pod kościołem oo. Kapucynów odbył się Apel Pamięci, który wygłosili chórzyści II LO pod komendą Rafała Wrotkowskiego.

Maja Nieznaj, kl. I g/ AO