Lotka, miejski rynek i kwitnące lipy…

Już po raz piąty w słoneczną bezwietrzną sobotę 8 czerwca 2024 r. na zrewitalizowanym rynku przed Urzędem Miasta w Lubartowie odbyła się kolejna edycja imprezy rekreacyjno- sportowej „Lotka na rynku”. Organizatorem imprezy był UKS Top, działający przy ZS nr 2 w Lubartowie.

Organizatorom udało się wstrzelić w okno pogodowe i podczas zmagań badmintonowych świeciło piękne słońce, a na rynku miejskim wspaniale pachniały lubartowskie lipy. Turniej miał na celu propagowanie badmintona, jako ciekawej formy spędzania czasu wolnego dzieci i dorosłych. Miłośnicy tego sportu mogli rywalizować w turnieju indywidualnym, rozgrywanym w trzech kategoriach.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Prezes UKS Top pan Zbigniew Sajda. Turniej odbywał się w kategoriach: dziewczęta/kobiety, chłopcy ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz kategoria open mężczyzn. Niektórzy uczniowie brali udział również w kategorii open. Łącznie do turnieju zapisało się 31 uczestników, którzy po losowaniu rozegrali mecze grupowe oraz mecze finałowe na pięciu kortach. Wśród najliczniej obsadzonej kategorii dziewcząt/kobiet pierwsza trójka, to:

1. Gabriela Januszek,

2. Dorota Zielińska,

3. Lena Żelazek.

Wśród chłopców rywalizacja była niezwykle wyrównana i po rozegraniu wielu ciekawych spotkań klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco:

1. Ksawery Rabczon,

2. Krzysztof Rusinek,

3. Dominik Raczyński.

Najsilniej obsadzona była kategoria męska open, również z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych, a nawet podstawowych. Po wielu zaciekłych i często wyrównanych pojedynkach ostatecznie wyłoniono najlepszą trójkę zawodników, którzy rozegrali mecze finałowe systemem „każdy z każdym”. Najlepsi zawodnicy w tej kategorii, to:

1. Dawid Augustynowicz,

2. Szymon Czubacki,

3. Ksawery Rabczon.

Zwycięzcom gratulujemy! Należy dodać, że mecze odbywały się zwykłymi lotkami plastikowymi lub- do wyboru przez przeciwników specjalnymi lotkami AirShuttle, których konstrukcja pozwala na grę przy wietrznej pogodzie. Gra tą lotka nosi nazwę air badminton.

Najlepsze zawodniczki i zawodnicy w poszczególnych kategoriach odebrali z rąk organizatorów dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy gier zachęcani byli przez wolontariuszy (uczniowie ZS nr 2 w Lubartowie) obsługujących turniej do tego, aby w przyszłości zacząć przygodę z badmintonem.

– Celem organizowania tego typu przedsięwzięć jest również wzrost świadomości mieszkańców na temat pozytywnych skutków spędzania wolnego czasu w sposób aktywny. Na pewno każda tego typu impreza rekreacyjno- sportowa, gdzie mogą wziąć udział zarówno dorośli, jak też dzieci, pozytywnie wpływa na postrzeganie wśród jej uczestników ruchu, jako jednego z podstawowych sposobów spędzania czasu wolnego. Zdecydowana większość uczestników, mająca po raz pierwszy tak duży kontakt z badmintonem stwierdziła, że będzie on od teraz jedną z podstawowych form ruchu uprawianego w czasie wolnym. Ci, którym ten sport nie był obcy, podkreślali , że nadal będzie on jednym z najważniejszych sportów w ich życiu.– podsumował piąty już turniej rozgrywany na miejskim rynku prezes UKS Top p. Z. Sajda.

Organizatorzy pragną również serdecznie podziękować dyrekcji LOK w Lubartowie za użyczenie stolików i krzeseł, firmie p. Jolanty Smyk za dostarczenie napojów chłodzących oraz uczniom „Chopina”, którzy jako wolontariusze pomagali przy organizacji imprezy. Fundusze na organizację przedsięwzięcia zostały przekazane przez Miasto Lubartów.

UKS TOP