Lotka na Rynku

W piękną, słoneczną sobotę 12 czerwca na  rynku przed Urzędem Miasta w Lubartowie odbyła się pierwsza edycja imprezy rekreacyjno- sportowej „Lotka na rynku”. Organizatorem imprezy był UKS Top, działający przy ZS nr 2 w Lubartowie.

Celem organizowania tego typu przedsięwzięć jest również wzrost świadomości mieszkańców na temat pozytywnych skutków spędzania wolnego czasu w sposób aktywny. W tym celu uczestnicy „Lotki na rynku” wypełnili ankietę, która miała na celu zdiagnozowanie, czy poprzez udział w imprezie wzrosła świadomość jej uczestników na temat sposobów spędzania czasu wolnego i jakie w tym temacie miejsce zajmuje badminton. Po przeanalizowaniu wyników ankiety bezsprzecznie można powiedzieć, że każda tego typu impreza rekreacyjno- sportowa, gdzie mogą wziąć udział zarówno dorośli, jak też dzieci, pozytywnie wpływa na postrzeganie wśród jej uczestników ruchu, jako jednego z podstawowych sposobów spędzania czasu wolnego. Zdecydowana większość uczestników mająca po raz pierwszy tak duży kontakt z badmintonem stwierdziła również, że będzie on od teraz jedną z podstawowych form ruchu uprawianego w czasie wolnym. Ci, którym ten sport nie był obcy, podkreślali , że nadal będzie on jednym z najważniejszych sportów w ich życiu.

Adepci tej ciekawej dyscypliny sportu rywalizowali w turnieju indywidualnym oraz uczestniczyli w wielu grach i zabawach związanych z badmintonem. Turniej miał na celu rozpropagowanie badmintona jako ciekawej formy spędzania czasu wolnego dzieci i dorosłych. Bardziej doświadczeni miłośnicy tego sportu mogli rywalizować w turnieju indywidualnym, rozgrywanym w trzech kategoriach, a mniej zaawansowani i ci, którzy zaczynają swoją przygodę z badmintonem, mogli sprawdzić się, uczestnicząc w grach i zabawach zawierających elementy tzw. kometki.

Uroczystego otwarcia imprezy oraz wręczenia nagród dokonali: w imieniu Burmistrza Miasta Lubartów Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Komunikacji Społecznej  Artur Kuśmierzak oraz Prezes UKS Top Zbigniew Sajda.

Turniej odbywał się w trzech kategoriach: dziewczęta/kobiety, chłopcy do 15 roku życia oraz chłopcy 15+/mężczyźni. Łącznie do turnieju zgłosiło się 21 uczestników, którzy po losowaniu rozegrali mecze grupowe oraz mecze finałowe na pięciu kortach. Wśród dziewcząt/kobiet pierwsza trójka, to: 1. Aneta Łazorczyk, 2. Oliwia Łazorczyk, 3. Maja Kazubek. Wśród chłopców młodszych rywalizacja była niezwykle wyrównana i po rozegraniu wielu ciekawych spotkań klasyfikacje końcowa przedstawiała się następująco: 1. Oskar Kopyczak, 2. Konrad Ogórek, 3. Jakub Raczyński i Dominik Raczyński. Najsilniej i najliczniej obsadzona była starsza kategoria męska. Wśród uczestników byli m.in. uczniowie ZS nr 2 w Lubartowie- uczestnicy zawodów rangi wojewódzkiej, czy panowie, którzy na co dzień uprawiają badminton, jak jedną z podstawowych form czynnego wypoczynku. Po wielu zaciekłych i często wyrównanych pojedynkach ostatecznie wyłoniono najlepszą trójkę zawodników, którzy rozegrali mecze finałowe systemem „każdy z każdym”. Najlepsi zawodnicy w tej kategorii, to: 1. Michał Skrobowski, 2. Krzysztof Szczęsny, 3. Dawid Augustynowicz. Należy dodać, że mecze odbywały się specjalnymi lotkami AirShuttle, których konstrukcja pozwala na grę przy wietrznej pogodzie. Gra tą lotka nosi nazwę air badminton.

Najlepsze zawodniczki i zawodnicy w poszczególnych kategoriach odebrali z rąk  Artura Kuśmierzaka dyplomy oraz symboliczne Złote Lotki. Wszyscy uczestnicy gier i zabaw otrzymali również pamiątkowe dyplomy za uczestnictwo w imprezie, które wręczali im na bieżąco wolontariusze (uczniowie ZS nr 2 w Lubartowie) obsługujący poszczególne konkurencje. Jedną z konkurencji była próba bicia rekordu Lubartowa w długości lotu lotki. Spośród 13 zawodników, którzy przystąpili do próby bicia rekordu, najlepszy wynik osiągnął uczeń I LO w Lubartowie Szymon Czubacki (14,70 m.). Zwycięzcom gratulujemy! Wśród wszystkich uczestników rozlosowano także nagrody niespodzianki związane tematycznie z imprezą.

Organizatorzy pragną również serdecznie podziękować firmie pana Rafała Smyka za przekazanie kartonów pysznego soku jabłkowego, który ze smakiem skonsumowali uczestnicy imprezy oraz dyrekcji LOK w Lubartowie za użyczenie stolików i krzeseł. Fundusze na organizację przedsięwzięcia zostały przekazane przez Urząd Miasta Lubartów.

UKS TOP