„Lotka na Rynku” po raz kolejny

W niedzielę 5 czerwca na rynku przed Urzędem Miasta w Lubartowie odbyła się kolejna edycja imprezy rekreacyjno- sportowej „Lotka na rynku”. Organizatorem imprezy był UKS TOP, działający przy ZS nr 2 w Lubartowie.

Jednak los sprzyjał organizatorom i po godzinie zmagań zaświeciło piękne słońce i przy prawie bezwietrznej- co jest ważne w przypadku badmintona, pogodzie adepci tej ciekawej dyscypliny sportu rywalizowali w turnieju indywidualnym, a młodzi uczestnicy spotkania  uczestniczyli w grach i zabawach związanych z badmintonem. Turniej miał na celu rozpropagowanie badmintona, jako ciekawej formy spędzania czasu wolnego dzieci i dorosłych. Bardziej doświadczeni miłośnicy tego sportu mogli rywalizować w turnieju indywidualnym, rozgrywanym w trzech kategoriach, a mniej zaawansowani i ci, którzy zaczynają swoją przygodę z badmintonem, mogli sprawdzić się uczestnicząc w grach i zabawach zawierających elementy tzw. kometki.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Prezes UKS Top pan Zbigniew Sajda. Turniej odbywał się w trzech kategoriach: dziewczęta/kobiety, chłopcy do 15 roku życia oraz chłopcy 15+/mężczyźni. Łącznie do turnieju zapisało się 25 uczestników, którzy po losowaniu rozegrali mecze grupowe oraz mecze finałowe na czterech kortach. Wśród dziewcząt/kobiet pierwsza trójka, to: 1. Daria Imgrond, 2. Oliwia Podleśna, 3. Oliwia Woźniak. Wśród chłopców młodszych rywalizacja była niezwykle wyrównana i po rozegraniu wielu ciekawych spotkań klasyfikacje końcowa przedstawiała się następująco: 1. Oskar Kopyczak, 2. Miłosz Turski, 3. Kacper Kutyma. Najsilniej i najliczniej obsadzona była starsza kategoria męska. Wśród uczestników byli m.in. uczniowie ZS nr 2 w Lubartowie- uczestnicy zawodów rangi wojewódzkiej, absolwenci szkoły trenujący obecnie na swoich uczelniach, czy panowie, którzy na co dzień uprawiają badminton, jak jedną z podstawowych form czynnego wypoczynku. Po wielu  zaciekłych i często wyrównanych pojedynkach ostatecznie wyłoniono najlepszą czwórkę zawodników, którzy rozegrali mecze finałowe systemem „każdy z każdym”. Najlepsi zawodnicy w tej kategorii, to: 1. Łukasz Drzewiecki, 2. Krzysztof Szczęsny (J), 3. Dawid Augustynowicz. Należy dodać, że mecze odbywały się zwykłymi lotkami plastikowymi lub- do wyboru przez przeciwników specjalnymi lotkami AirShuttle, których konstrukcja pozwala na grę przy wietrznej pogodzie. Gra tą lotka nosi nazwę air badminton.

Najlepsze zawodniczki i zawodnicy w poszczególnych kategoriach odebrali z rąk Burmistrza  Miasta Lubartów, pana Krzysztofa Paśnika dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Nagrodami za zwycięstwo w kategorii kobiet i mężczyzn były profesjonalne rakiety do badmintona. Wszyscy uczestnicy gier i zabaw zachęcani byli przez wolontariuszy (uczniowie ZS nr 2 w Lubartowie) obsługujących poszczególne konkurencje do tego, aby w przyszłości zacząć przygodę z badmintonem. Zwycięzcom gratulujemy!

Celem organizowania tego typu przedsięwzięć jest również wzrost świadomości mieszkańców na temat pozytywnych skutków spędzania wolnego czasu w sposób aktywny. Na pewno każda tego typu impreza rekreacyjno- sportowa, gdzie mogą wziąć udział zarówno dorośli, jak też dzieci, pozytywnie wpływa na postrzeganie wśród jej uczestników ruchu, jako jednego z podstawowych sposobów spędzania czasu wolnego. Zdecydowana większość uczestników, mająca po raz pierwszy tak duży kontakt z badmintonem stwierdziła, że będzie on od teraz jedną z podstawowych form ruchu uprawianego w czasie wolnym. Ci, którym ten sport nie był obcy, podkreślali , że nadal będzie on jednym z najważniejszych sportów w ich życiu.

Organizatorzy pragną również serdecznie podziękować dyrekcji LOK w Lubartowie za użyczenie stolików i krzeseł oraz uczniom „Chopina”, którzy jako wolontariusze pomagali przy organizacji imprezy.  Fundusze na organizację przedsięwzięcia zostały przekazane przez Miasto Lubartów.

UKS TOP