„Lotka na rynku” z okazji 480 – lecia Lubartowa

W piękną, słoneczną sobotę 3 czerwca na placu przed Urzędem Miasta w Lubartowie odbyła się kolejna edycja imprezy rekreacyjno – sportowej „Lotka na rynku”. Organizatorem imprezy był UKS Top, działający przy ZS nr 2 w Lubartowie.

Przy pięknej, słonecznej pogodzie adepci tej ciekawej dyscypliny sportu rywalizowali w turnieju indywidualnym. Turniej miał na celu rozpropagowanie badmintona, jako ciekawej formy spędzania czasu wolnego dzieci i dorosłych. Miłośnicy tego sportu mogli rywalizować w turnieju indywidualnym, rozgrywanym w dwóch kategoriach open, a mniej zaawansowani i ci, którzy zaczynają swoja przygodę z badmintonem, mogli sprawdzić się uczestnicząc w turnieju dla początkujących- rozgrywanym również w dwóch kategoriach. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Prezes UKS Top pan Zbigniew Sajda.

Turniej odbywał się w czterech kategoriach: Open kobiet i mężczyzn oraz młodzież do 18 roku życia (dziewczęta i chłopcy). Łącznie do turnieju zgłosiło się 29 uczestników, którzy po losowaniu rozegrali mecze grupowe oraz mecze finałowe na pięciu kortach. Wśród kobiet w kategorii open  pierwsza trójka, to: 1. Natalia Kosior, 2. Martyna Czubacka, 3. Paulina Redmerska. Najsilniej i najliczniej obsadzona była starsza kategoria męska. Wśród uczestników byli m.in. uczniowie ZS nr 2 w Lubartowie- uczestnicy zawodów rangi wojewódzkiej, czy panowie, którzy na co dzień uprawiają badminton, jak jedną z podstawowych form czynnego wypoczynku. Po wielu  zaciekłych i często wyrównanych pojedynkach ostatecznie wyłoniono najlepszą trójkę zawodników, którzy rozegrali mecze finałowe systemem „każdy z każdym”. Najlepsi zawodnicy w tej kategorii, to: 1. Szymon Czubacki, 2. Mateusz Baranowski, 3. Dawid Warchuliński. W kategorii dziewcząt do 18 roku życia zwyciężyła Karolina Szczygieł, na drugim miejscu była Izabella Olko, a na trzecim Martyna Meksuła. W śród chłopców pierwsza trójka, to: 1. Maksymilian Zbiciak, 2. Karol Sienkiewicz, 3. Maksymilian Nowak. Najlepsze zawodniczki i zawodnicy w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody rzeczowe (bony do sieci sklepów sportowych), a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Zwycięzcom gratulujemy!

Celem organizowania tego typu przedsięwzięć jest również wzrost świadomości mieszkańców na temat pozytywnych skutków spędzania wolnego czasu w sposób aktywny. W tym celu uczestnicy „Lotki na rynku” wypełnili ankietę, która miała na celu zdiagnozowanie, czy poprzez udział w imprezie wzrosła świadomość jej uczestników na temat sposobów spędzania czasu wolnego i jakie w tym temacie miejsce zajmuje badminton. Po przeanalizowaniu wyników ankiety bezsprzecznie można powiedzieć, że każda tego typu impreza rekreacyjno- sportowa, gdzie mogą wziąć udział zarówno dorośli, jak też dzieci, pozytywnie wpływa na postrzeganie wśród jej uczestników ruchu, jako jednego z podstawowych sposobów spędzania czasu wolnego. Zdecydowana większość uczestników mająca po raz pierwszy tak duży kontakt z badmintonem stwierdziła również, że będzie on od teraz jedną z podstawowych form ruchu uprawianego w czasie wolnym. Ci, którym ten sport nie był obcy, podkreślali , że nadal będzie on jednym z najważniejszych sportów w ich życiu.

Organizatorzy pragną również serdecznie podziękować dyrekcji LOK w Lubartowie za użyczenie stolików i krzeseł. Zawody sędziowali wolontariusze (uczniowie ZS nr 2 w Lubartowie). Fundusze na organizację przedsięwzięcia zostały przekazane przez Miasto Lubartów.

UKS TOP