Lubartów 2015 – Warszawa 1920

1920Rankiem 13 sierpnia grupa zapalonych rowerzystów zrzeszonych w MKTR RELAKS Lubartów wraz z przedstawicielami „Ruczejoka” Brześć wyruszyła do Ossowa pod Warszawą, by wziąć udział w uroczystościach obchodów 95-lecia Bitwy Warszawskiej 1920, zwanej „Cudem nad Wisłą”.
Mimo upałów Relaksiacy zdecydowali się pokonać 200-kilometrową trasę w dwa dni. Pierwszy nocleg zorganizowali w Siedlcach, gdzie przypadkowo spotkali się z liczną grupą cyklistów z Parczewskiej Grupy Rowerowej oraz gości z Białorusi, zmierzających również do Warszawy.
Po nocnym odpoczynku wyruszyli prosto do miejscowości Kobyłka, w pobliżu której znajduje się pole walki z 1920 r. By przypomnieć okoliczności, które doprowadziły do zwycięstwa pod Ossowem, utworzyli „kino pod chmurką” , w którym obejrzeli film „Bitwa Warszawska 1920”.
Następnego dnia podziwiali rekonstrukcję tej bitwy, przygotowaną z wielką dbałością o szczegóły i z dużym rozmachem. Prowadzący inscenizację przypominali, że bitwa ta uznawana jest za osiemnastą, przełomową w historii świata, która zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.
Nasi rowerzyści uczestniczyli także w wydarzeniach towarzyszących obchodom: odsłonięciu popiersia generała broni Bronisława Kwiatkowskiego i popiersia Stefana Melaka na Polanie Dębów Pamięci, modlitwie przy Krzyżu upamiętniającym śmierć ks. Skorupki – kapelana polskich oddziałów walczących z Armią Czerwoną oraz we Mszy św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych. Korzystali także z oferty pikniku patriotycznego, oglądali zabytkowe militaria i tematyczne wystawy plenerowe. Wieczorem mieli okazję wysłuchać koncertów muzyki romskiej oraz gwiazdy wieczoru – Mrozu.
W niedzielę zapakowali rowery do nowej przyczepy – dumy MKTR
RELAKS i dzięki uprzejmości Romana – przyjaciela z Brześcia, szybko wrócili do Lubartowa. – Wspominając ten rowerowy etap, trzeba z żalem przyznać, że sieć dróg przyjaznych rowerzystom jest jeszcze słabo rozwinięta. Większość trasy pokonywaliśmy drogami krajowymi lecz należy przyznać, że chociaż niejednokrotnie stanowiliśmy utrudnienie dla innych użytkowników, spotykaliśmy się z życzliwością kierowców – przyznaje Tadeusz Matwiejczyk, prezes MKTR „Relaks”. – Podczas trzydniowej wyprawy – wspieranej finansowo przez Miasto Lubartów – dzięki reklamie oraz koszulkom z logo miasta byliśmy rozpoznawani przez mieszkańców mijanych miejscowości, a także turystów i wielokrotnie opowiadaliśmy spotkanym ludziom o działalności klubu oraz o popularności turystyki rowerowej w naszym mieście.

Materiał MKTR Relaks, (J.A.)

Bitwa_01 Bitwa_02 Bitwa_03 Bitwa_04 Bitwa_05 Bitwa_06 Bitwa_09 Bitwa_11 Bitwa_12 Bitwa_13 Bitwa_14 Bitwa_16 Bitwa_17 Bitwa_18 Bitwa_19  Bitwa_22 Bitwa_23 Bitwa_24 Bitwa_25 Bitwa_26