Lubartów kolarską stolicą Polski

W miniony weekend (22 – 24 kwietnia) Lubartów stał się kolarską stolicą Polski. W tych dniach w naszym mieście odbywał się Puchar Polski w Kolarstwie Szosowym. Do Lubartowa zjechało 600 zawodników z kilkudziesięciu ekip kolarskich z różnych miejsc w Polsce.

Puchar Polski w Kolarstwie Szosowym to wydarzenie wysokiej rangi, rozgrywane pod egidą Polskiego Związku Kolarskiego od połowy lat 90. Po imprezach rangi mistrzowskiej jest to najważniejsza, cykliczna impreza w polskim kolarstwie, dostępna dla wszystkich zawodników w kategoriach młodzieżowych.

Zawody zorganizował Boras Lewart Team Lubartów ( wyczynowa grupa kolarska działająca w ramach MKS Lewart AGS Lubartów) we współpracy z Miastem Lubartów i MOSiR.

Zawodnicy przez dwa dni ścigali się na trasach powiatu lubartowskiego.

W sobotę zmagali się w konkurencji „Jazda indywidualna na czas” w poszczególnych kategoriach wiekowych. Start i meta zlokalizowane były przy Urzędzie Gminy Serniki. W niedzielę zawodnicy opanowali Lubartów. Na placu przy ratuszu odbyła się prezentacja drużyn, następnie kolarze wspólnie przejechali na start wyścigu przy ul. Wierzbowej.

Podczas podsumowania imprezy obecna była między innymi Agata Lang, członkini Komitetu Zarządzającego Międzynarodową Unią Kolarską, która wręczała zawodnikom puchary. W dekoracji uczestniczyli też: burmistrz Krzysztof Paśnik, Artur Domański z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Andrzej Boras z Boras Lewart Team Lubartów, Aneta Symbor z MOSiR Lubartów oraz związany z lubartowskim środowiskiem kolarskim Janusz Pożak.

Boras Lewart Team Lubartów w rywalizacji zdobył jedno miejsce na podium. W jeździe indywidualnej na czas na dystansie 10,6 km. w kategorii juniorek młodszym trzecie miejsce uzyskała Milana Ushakowa. Zdobyła też 5 miejsce w starcie wspólnym w kategorii juniorek młodszych w wyścigu na dystansie 54 km.

Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie internetowej: http://akces-sport.pl/2022-2/.

Krzysztof Paśnik, burmistrz Lubartowa

W naszym mieście od dłuższego czasu nie było tak znaczącego wydarzenia, jakim jest Puchar Polski. Dzięki klubowi Boras Lewart Team Lubartów i naszej współpracy odbudowany został potencjał kolarstwa w Lubartowie. To ogromna promocja dla miasta. Gratuluje zwycięzcom. Będziemy dokładać starań, aby spotkać się po raz kolejny za rok.

Artur Domański, dyrektor Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie

To niezwykła promocja naszego województwa oraz sportu kolarskiego. My jako region lubelski stawiamy na rozwój turystyki i aktywnego wypoczynku. A turystyka rowerowa wspaniale się w to wpisuje. Lubartów nie bez powodu nazywany jest miastem rowerów. Gratuluje organizacji tego wydarzenia. Zawodników zapraszam w nasze strony, bo mamy doskonałe warunki, by uprawiać turystykę rowerową zarówno na szosie jak i w terenie.

Agata Lang, członkini Komitetu Zarządzającego Międzynarodową Unią Kolarską.

Dziękuje za zaproszenie i gościnność. Jestem pod wrażeniem organizacji tego wyścigu. Widać, że impreza została zorganizowana z pasją i sercem. To bardzo ważne. Cieszę się, że tutaj mogłam zobaczyć tyle klubów z różnych miejsc w kraju. To przyszłość naszego kolarstwa. Liczę na to, że zobaczymy się ponownie za rok w Lubartowie.

Andrzej Boras, Boras Lewart Team Lubartów

Nigdy w Lubartowie nie było takiej imprezy. To była bardzo duża impreza i ogromna promocja naszego miasta. Kibice dopisali. Przyjechała kadra kolarska z całej Polski, nawet grupy zawodowe (Mazowsze Serec Polski). Słyszałem opinie, że ciężko będzie zrobić taką imprezę w Polsce jak ta nasza. Zawitała do nas Agata Lang, osoba znana w świecie kolarskim. W dniu zawodów odbyłem też telefoniczną rozmowę z jej ojcem Czesławem Langiem, który gratulował organizacji imprezy oraz zawodnikom. Jeśli chodzi o naszych zawodników zdobyliśmy jedno pudło.

Katarzyna Wójcik

WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ