Lubartów na mapie Festiwalu Śladami Singera

Spektakl cyrkowo – teatralny inspirowany prozą Singera na rynku, w tym żonglerka, akrobatyka powietrzna czy fire show. To jeden z punktów programu Festiwalu Śladami Singera, który w dniach 20 – 21 lipca zawita do Lubartowa w ramach Święta Miasta. Jakie atrakcje nas czekają?

 

 

Festiwal Śladami Singera organizowany przez Ośrodek Brama Grodzka w Lublinie, ma już swoją 11- letnią tradycję. To niezwykły projekt edukacji kulturalnej i artystycznej realizowany dla wybranych miasteczek Lubelszczyzny. Inspiracją dla powstania idei projektu jest twórczość noblisty Izaaka Baszewisa Singera, który opisywał losy ludności żydowskiej.

-Festiwal zawita do 13 miast regionu, dając ich mieszkańcom i wakacyjnym gościom możliwość wspólnej zabawy, ale także poznania w atrakcyjnej formule naszej wspólnej wielokulturowej i wieloreligijnej przeszłości – mówi dyrektor festiwalu Witold Dąbrowski.

Program festiwalu w Lubartowie zapowiada się obiecująco. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

DZIEŃ I (20 LIPCA – wtorek)
17.00 – 20.00- Plenerowa instalacja artystyczna „Singer contra Singer”, połączona z promocją Gazety Festiwalowej „Sztukmistrz Lubartowski”.
Elementem instalacji jest projekcja filmu dokumentalnego pt. „Warszawa – pejzaż z Singerem” (scenariusz i reżyseria: Adam Kinaszewski i Henryka Dobosz) opowiadający poprzez postać pisarza losy Żydów na Ziemiach Polskich. Produkcja z archiwum TVP.
MIEJSCE: Rynek II
20.00-Czytanie performatywne dramatu „Gość Inność – czyli bajki nowe”. Spektakl, który swoją premierę miał w lutym 2020 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie, porusza temat uchodźców i szeroko pojętej „inności”. Bajka i cała baśniowa otoczka pozostawia pouczenie, stając się tekstem nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla dorosłych. Scenariusz i reżyseria: Agnieszka Guz
21.00- Spektakl literacko-muzyczny „Opowieści z Nocy”. Relacje świadków Zagłady zestawione z wierszem poety Jakova Glatsztejna „Lublinie, moje święte żydowskie miasto” prezentowane z wykonywaną na żywo oryginalną muzyką. Po spektaklu spotkanie i rozmowa z jego wykonawcami.
Występują: Witold Dąbrowski, Robert Brzozowski (kontrabas), Marian Pędzisz (altówka). Reżyseria: Tomasz Pietrasiewicz
MIEJSCE: Lubartowski Ośrodek Kultury (sala widowiskowa)

DZIEŃ II (21 LIPCA – środa)
godz.9.00- Projekcja telewizyjnej adaptacji spektaklu teatralnego „Opowiadania dla dzieci”.
Spektakl w reż. Piotra Cieplaka zrealizowano w Teatrze Narodowym w Warszawie. Osiem opowiadań, które przenoszą nas z Nowego Jorku w czas biblijny, a potem do mitycznego Chełma i tworzą świat, w którym możliwe są zabawa, czułość i cud. Produkcja z archiwum TVP.
MIEJSCE: Lubartowski Ośrodek Kultury
godz. 20. 00- „Przyjaciele Sztukmistrza” – spektakl plenerowy w wykonaniu artystów Fundacji Sztukmistrze (żonglerka, akrobatyka, akrobatyka powietrzna, teatr fizyczny, fire show).
Spektakl cyrkowo-teatralny inspirowany prozą Singera, przygotowany specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu. Zagrany pół żartem pół serio, tak jak zwykł pisać Noblista. Reżyseria: Arkadiusz Ziętek i Zespół.
MIEJSCE: Rynek II

W razie niepogody program będzie realizowany w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej Nr 1, ul. Legionów 3 (wejście od ul. Obywatelskiej).
KW