Lubartów na obrazach Marii Cupryn

Wernisaż wystawy obrazów Marii Cupryn zorganizowano w piątek 11 października w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubartowie. To nie pierwsza ekspozycja artystki w bibliotece, swoje prace prezentowała już wcześniej- w ubiegłym roku w oddziale dla dorosłych przy Lubelskiej 36.Obraz 042

Jak powiedziała Hanna Pytka, kierownik Filii nr 1 – Na wystawie zaprezentowane zostało 38 obrazów m.in. pejzaży, portretów rodzinnych czy obrazów religijnych. Warte podkreślenia jest to, że znajdują się też obrazy architektury Lubartowa np.  kościół św. Anny, Pałac Sanguszków, ratusz. Maria Cupryn urodziła się w Kamieniu koło Chełma. Malowała i rysowała od wczesnych lat. Uczęszczała do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Pracowała jako dekoratorka. Swojej pasji artystycznej poświęca się w wolnej chwili.

Moim zainteresowaniem jest literatura, sztuka, podróże, a hobby to malarstwo, jazda rowerem – mówiła do zaproszonych gości Maria Cupryn. – Realizuję się w malarstwie sztalugowym. Poszukuję środków wyrazu  w różnych technikach plastycznych, ciągle zmieniam tematykę w zależności od mego spojrzenia czy koncepcji. Do każdego obrazu wcześniej się przygotowuję. Staram się, aby świat na płótnie był odrealniony.  W moich pracach przeważa architektura lokalna, zabytki. Ważnym tematem były obchody 470 – lecia Lubartowa, stąd 4 obrazy. Inspiruje mnie również natura. Zmierzyłam się także ze sztuką sakralną, która dojrzewała we mnie od dawna, ale najważniejsza jest  dla mnie rodzina, która mnie motywuje do działania.

W przyszłym roku planowana jest następna wystawa Marii Cupryn,  w wyremontowanej placówce przy ul. Lubelskiej 36. – Fajnie jest, że biblioteka może służyć nie tylko do szerzenia czytelnictwa, ale pokazuje coś więcej – podsumował Adam Banucha, dyrektor MBP. – Przez takie spotkania mamy możliwość zaprezentować naszych twórców lubartowskich, od których mogą się uczyć dzieci.

Ekspozycję będzie można oglądać do 25 listopada.

Sylwia Nowokuńska

Obraz 004 Obraz 012 Obraz 015 Obraz 019 Obraz 020 Obraz 021  Obraz 025 Obraz 026  Obraz 029  Obraz 032  Obraz 034 Obraz 035