Lubartów pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji burmistrz burmistrz Krzysztof Paśnik wraz ze swoim zastępcą Tadeuszem Małyską złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Zdzisława Brońskiego ps. „Uskok”.

Miejsce pamięci znajduje się na lubartowskim cmentarzu. Kapitan Zdzisław Broński urodził się w Radzicu Starym w powiecie lubartowskim. Po okupacji niemieckiej pozostał w podziemiu, gdzie zorganizował oddział partyzancki. W walce z władzami komunistycznymi współpracował m.in. z Hieronimem Dekutowskim „Zaporą”, Leonem Taraszkiewiczem „Jastrzębiem”, Edwardem Taraszkiewiczem „Żelaznym” i Józefem Strugiem „Ordonem”. Zginął w maju 1949 roku w bunkrze w Dąbrówce – obecnie Nowogród. Uskok został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Komandorskim Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Oddział Uskoka – Zdzisława Brońskiego był najdłużej działającym oddziałem na terenie powiatu. Przetrwał do 21 maja 1949 r. kiedy to otoczony w swoim bunkrze przez UB Uskok rozerwał się granatem. Ostatni żołnierze Uskoka aresztowani zostali w 1954 r. Natomiast ostatnim oficerem polskiego podziemia był Stanisław Marchewka ps. „Ryba”, który zginął z bronią w ręku w marcu 1957 roku. Dłużej od niego przetrwał tylko Józef Franczak ps. „Lalek”, z oddziału Uskoka zabity przez SB w obławie w marcu 1963 roku.