Lubartów pożegnał relikwie błogosławionego ks. Popiełuszki

Podczas Mszy świętej w Bazylice św. Anny lubartowianie pożegnali dziś relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. 

relikwie_15

Relikwie zostały przekazane w dalszą misję do Parczewa. Organizatorem peregrynacji (uroczystego przewożenia relikwii w celach kultowych) jest Region Środkowowschodni NSZZ „Solidarność”.  Przypomnijmy, że w Lubartowie uroczysta peregrynacja w Parafii św. Anny miała miejsce w dniu 15 lutego. Księdzu proboszczowi Andrzejowi Majchrzakowi relikwie przekazał Marian Król, przewodniczący regionu. Podczas dzisiejszej Mszy świętej dziękował on przedstawicielom związku, burmistrzowi Lubartowa Januszowi Bodziackiemu, pocztom sztandarowym oraz wszystkim lubartowianom, za udział w uroczystości. Podziękował także za oprawę muzyczną w wykonaniu Chóru Ziemi Lubartowskiej z Lubartowskiego Ośrodka Kultury, pod kierunkiem Alfreda Kędziory oraz solistom z LOK pod kierunkiem Zbigniewa Skrzypka.

Peregrynacja relikwii ks. Popiełuszki rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku w Świdniku. Od tego czasu relikwie „wędrują” do parafii w różnych miastach województwa. Peregrynacja relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz obrazu Matki Boskiej Solidarności i Krzyża Nowohuckiego jest przygotowaniem do XXXIII Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę, która zaplanowana jest na 20 września.

Krzyż Nowohucki znajduje się na osiedlu teatralnym w Krakowie, był przez wiele lat jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Nowej Huty. Pielgrzymujący po naszym regionie krzyż jest miniaturą tego umieszczonego w Nowej Hucie, którego z narażeniem życia bronili tamtejsi robotnicy. Przekazali go pielgrzymi NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolska podczas jednej z pielgrzymek Ludzi Pracy na Jasną Górę.

Natomiast obraz Matki Boskiej Częstochowskiej Robotników został namalowany w 1984 przez malarza Artura Chacieja. Powstał on w trzech kopiach. Najmniejszy z nich otrzymał ks. Popiełuszko, który stwierdził w prywatnej rozmowie, że dla niego jest to Matka Boska Solidarności. Robotnicy chcieli, by umieszczona na tle biało – czerwonej flagi Matka Boska Częstochowska nosiła nazwę „Solidarności”.

Aleksandra Jędryszka

relikwie_13 relikwie_11 relikwie_10 relikwie_7 relikwie_6 relikwie_5 relikwie_4 relikwie_3 relikwie_2 relikwie_1 relikwie_12 relikwie_8 relikwie_9