Lubartów w audycji RMF FM

Lubartów jest dziś Twoim Miastem w Faktach RMF FM. 21 stycznia do naszego miasta przyjechał żółto – niebieski wóz satelitarny RMF FM, gdzie od 8.00 co godzinę nadawana jest audycja o Lubartowie. Przypominamy, że dzięki głosowaniu na „Twoje Miasto w Fakatch RMF FM”, Lubartów wygrał gigantyczną ilością głosów – 88, 42 procent. O lokalnych zabytkach i atrakcjach miasta opowiada reporter Krzysztof Kot. O naszym mieście można też przeczytać artykuł na stronie internetowej RMF FM.

Obraz 011

Wóz i namiot stacji radiowej RMF FM stoją na placu przed ratuszem obok choinki. Tam można można się napić ciepłej herbaty lub kawy czy otrzymać gadżety z logo radia – balony i smycze. Pomagają przy tym wolontariuszki z II LO im. Piotra Firleja w Lubartowie.

Informacje o naszym mieście i audycja to dobra promocja dla Lubartowa, który wygrał z takimi miejscowościami jak: Stronie Śląskie, Czarnków, Zawadzkie, Lesko i Łask. Jak mówi reporter RMF FM Krzysztof Kot – raczej nie zdarzyła się taka sytuacja, aby jakieś miasto zdobyło tak przeważającą ilość głosów.

W artykule na stronie RMF FM znajduje się wiele informacji na temat Lubartowa, jego historii, założycieli i pięknych zabytków. W audycji z Lubartowa można było usłyszeć o skarbach Bazyliki św. Anny. – W Muzeum Parafialnym możecie zobaczyć ornaty, jeden z nich ofiarowany kościołowi przez księcia Sanguszkę w dniu konsekracji świątyni. Ornat wyszywany złotą nitką, waży 20 kilogramów, o czym przekonał mnie Mikołaj Lazor z Laboratorium Turystyki – mówił reporter Krzysztof Kot.

Oprócz informacji są też zdjęcia – Bazyliki św. Anny, Pałacu Sanguszków, Muzeum Socrealizmu w Kozłówce, Lasów Kozłowieckich oraz Pałacu w Kozłówce.

Innym zabytkiem, o którym poinformowano w audycji, jest Pałac Sanguszków. – Można na niego patrzeć i napawać się architekturą, godzinami można o nim opowiadać – mówił Krzysztof Kot.

„Lubartów jest miastem, w którym wiele się dzieje. Co roku odbywa się kilkadziesiąt cyklicznych imprez kulturalnych i rekreacyjnych. O to tylko harmonogram niektórych z nich: marzec – Festiwal Szachowy Ziemi Lubartowskiej, kwiecień – XXII Ogólnopolskie Biegi „Lewarta”, maj – V Puchar Lubelszczyzny Zawody Nordic Walking „Lubelskie też chodzi”, maj – XVII Amatorskie Spotkania Taneczne w Formie Towarzyskiej, maj – Dni Miasta, Festyn Miejski, czerwiec – XXVI Lubartowskie Konfrontacje Taneczne, czerwiec – XXIV „Święto Roweru”, czerwiec – Bieg Charytatywny „Pokój i Dobro”, lipiec – VI Lubartowskie Annowanie, wrzesień – „Półmaraton Bez Granic”, październik – Ogólnopolski Konwent Fantastyki „Mantikora”, październik – XXII Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego, listopad – Międzynarodowy Turniej Szachowy” – czytamy w artykule na stronie RMF FM.

O Lubartowskim Annowaniu, czyli Zlocie Anek do Lubartowa mówiła dyrektor Lubartowskiego Ośrodka Kultury Małgorzata Gryglicka – Szczepaniak: – Każda Anna otrzymuje szaliczek, są atrakcje – upiększanie, malowanie, jest wspólne zdjęcie. Przed koncertem finałowym, występem gwiazdy burmistrz i proboszcz Parafii św. Anny rozdają tort, którego każda pani może spróbować.

W tym roku wszystkie Anny zapraszamy do Lubartowa 23 lipca – poinformował Krzysztof Kot.

Lubartów jest miastem rowerzystów, o czym przekonywali Janusz Pożak i Edyta Lewtak – organizatorzy największej w Europie imprezy rowerowej, czyli Święta Roweru, które organizowane jest w Lubartowie zwykle w ostatnią niedzielę czerwca. – Lubartów kocha rowery, a rowerzyści kochają Lubartów. Na tym placu wszyscy by się nie zmieścili, bo w tamtym roku było ponad 13 tysięcy uczestników – mówił Krzysztof Kot.

Myślę, że to jest impreza dla wszystkich, przyjeżdżają dzieci i dorośli, najstarsza osoba miała 87 lat. W tym roku XXIV Święto Roweru, rozlosujemy 24 rowery wśród uczestników – mówił pomysłodawca imprezy Janusz Pożak. Osobą, która odpowiada za kwestie organizacyjne Święta Roweru jest Edyta Lewtak, która w audycji wspomniała, że wszystko nie mogłoby się odbyć, gdyby nie wolontariusze, których jest około 200.

Na placu przed ratuszem wóz RMF FM stacjonuje do godz. 13.00. Potem udaje się do Kozłówki.

O audycji na stronie Radia RMF FM: http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/fakty-z-twojego-miasta/news-twoje-miasto-w-rmf-fm-bylismy-w-lubartowie,nId,2340438

Sylwia Nowokuńska

Obraz 036Obraz 022Obraz 020Obraz 018Obraz 014Obraz 015Obraz 008Obraz 031Obraz 017Obraz 007Obraz 011Obraz 040