Lubartowianie na uroczystościach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Litwę [VIDEO]
Tadeusz Matwiejczyk został uhonorowany odznaką za szczególne zasługi w budowaniu relacji z miastem partnerskim Lubartowa – Raseiniai na Litwie. Medal z wierunkiem złotego rysia otrzymał podczas obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Litwę.
Na uroczystość w Raseiniai wybrała się delegacja z Lubartowa. Byli tam także przedstawiciele innych miast partnerskich, także z Polski. – W Kłajpedze zobaczyliśmy pokaz podświetlanych fontann – mówi Tadeusz Matwiejczyk. – W dniu 16 lutego, kiedy Litwa świętuje odzyskanie niepodległości, uroczystości w Raseiniai rozpoczęły się Mszą świętą. Później każda z delegacji wręczyła podaunki dla przedstawicieli naszego partnerskiego miasta. Podczas oficjalnej ceremonii trzy osoby otrzymały medal zwany „Złotym Rysiem”. Wśród nagrodzonych, miejscowych osób, znalazłem się ja, jako jedyny obcokrajowiec, co oczywiście jest dla mnie ogromnym zaszczytem.
Delegacja z Lubartowa wręczyła merowi miasta Raseiniai pamiątkową tablicę z okazji święta narodowego Litwy.
[tube]https://www.youtube.com/watch?v=tHqBf-QW6Jk[/tube]
O Tadeuszu Matwiejczyku przedstawiciele miasta Raseiniai powiedzieli w laudacji podczas wręczania nagrody: „Aktywna postać publiczna, podróżnik, realizator różnych projektów, inicjator postawienia tabliczki z ilością kilometrów do miasta Raseiniai przed Urzędem Miasta w Lubartowie oraz wieloletni prezes klubu sportowego Relaks. Pan Tadeusz po raz pierwszy przybył do Raseiniai w 1998 roku wraz z delegacją z Miasta Lubartów. W ten sposób rozpoczęła się współpraca między miastami Raseiniai i Lubartow w zakresie edukacji, kultury, sportu i turystyki. Dzięki niemu nasze szkoły ogólnokształcące, zawodowe znalazły partnerów w Polsce, sportowcy z Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu byli wielokrotnie zapraszani na mecze w Lubartowie, a nasze zespoły artystyczne były również częstymi gośćmi w Lubartowie. Ponadto rozpoczęto intensywną współpracę organizacji pozarządowych, grupy teatralnej Svajoklis, policji, małego biznesu, stowarzyszenia agroturystycznego, Sejmiku Dzieci i Młodzieży Miasta Lubartów, chórów, zespołów muzycznych i innych grup. W ostatnich obliczeniach, od 1998 r., w Lubartowie przebywało do 1600 osób z Raseiniai, którzy zapoznali się z historią, kulturą i obyczajami Polski, a także przedstawiło Litwę gospodarzom. W podobnej liczbie lubartowianie przybyli także do naszego miasta. Wielki fan Litwy, Pan Tadeusz ozdobił swój rower litewskim tricolorem obok flagi Polski, podczas wielu swoich podróży w Afryce, we Włoszech, w Wietnamie.”