Lubartowscy Sanguszkowie na wystawie w muzeum

Sanguszkowie pojawili się w Lubartowie w 1710 roku. Historię i dorobek tego rodu, który w naszym mieście funkcjonował ponad sto lat, prezentuje najnowsza wystawa w Muzeum Ziemi Lubartowskiej.

-Rok 2021 jest potrójną rocznicą związaną z lubartowskim rodem Sanguszków – mówi Ewa Sędzimierz, dyrektor Muzeum Ziemi Lubartowskiej. – Te trzy rocznice w połączeniu z zasługami rodu Sanguszków dla naszego miasta skłaniają, by nazwać ten rok – Rokiem Sanguszków w Lubartowie – dodaje.

Na ekspozycji znajdziemy drzewo genealogiczne rodu Sanguszków, stare fotografie, testament księcia Pawła Karola Sanguszki czy portrety władców Lubartowa.
Można też podziwiać część „Castrum doloris” księcia Sanguszki (uroczysty wystrój katafalku, związany z ceremonią żałobną zmarłych dostojników świeckich i kościelnych). Są to dwa „Putta” na cokołach, podstawy pod trumnę z czterema łabędziami czy czaszka z piszczelami na poduszce.
Castrum doloris wykorzystywany był podczas pogrzebu ks. Pawła Karola Sanguszki w dniach 24 -26 maja 1791 roku w Lublinie, a następnie 28 maja podczas złożenia serca w kościele w Lubartowie.
Wystawa pokazuje też życie artystyczne, kulturalne i towarzyskie, które kwitło w lubartowskim pałacu, gdzie mieszkali Sanguszkowie.

Eksponaty zgromadzone na wystawie pochodzą między innymi z Muzeum Okręgowego w Tarnowie czy Muzeum Narodowego w Warszawie.

W 2021 przypada 270 rocznica uroczystości pogrzebowych księcia Pawła Karola, ale również to rok 240 rocznicy śmierci Jego syna – Józefa Paulina, dziedzica Lubartowa oraz 230 rocznicy śmierci trzeciej żony Pawła Karola i jednocześnie matki Józefa – Księżnej Barbary z Duninów Sanguszkowej.

Wystawa będzie czynna do listopada od poniedziałku do piątku w godz. 8.00- 15.00.