Lubartowski Tydzień Elektromobilności

Od dziś do 22 września trwa w Lubartowie Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, w który włączyło się nasze miasto. Na mieszkańców czekają elektryczne skutery, hulajnogi, bezpłatny autobus, wystawa aut – Mercedes, Peugeot, Nissan.

Tydzień Elektromobilności rozpoczął się konferencją prasową w ratuszu. Wzięli w niej udział burmistrz Krzysztof Paśnik, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Komunikacji Społecznej Artur Kuśmierzak oraz prezesi i dyrektorzy firm biorących udział w akcji w Lubartowie: Paweł Maliszewski prezes Blinkee.city; Piotr Leśniak – prezes Automet; Andrzej Pomykała – szef sprzedaży Automet; Marcin Czurczak – współwłaściciel firmy Desmed; Mariusz Wójcik – Nobile Motors; Monika Olszak i Tomasz Dobrowolski – handlowcy Peugeot.

Jak informuje Artur Kuśmierzak – w tym roku w tygodniu elektromobilności bierze udział 2605 miast z 49 krajów, w tym 219 miast z Polski. Tematem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w 2020 roku jest „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”. Celem jest to, aby w 2050 roku osiągnąć status kontynentu neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla.

Jak podkreślił burmistrz Krzysztof Paśnik – wierzy, że współpraca nie zakończy się na jednym tygodniu, ale będzie kontynuowana. – Miasto Lubartów realizuje działania, jeśli chodzi o elektromobilność. Będziemy podejmować szereg działań, by starać się o miano miasta niskoemisyjnego, a nawet zeroemisyjnego. Ważnym krokiem jest uchwała o przyjęciu Strategii Elektromobilności dla Miasta Lubartów, która jest gotowa i miasto pozyskało środki na ten cel. Dzięki wskazówkom mieszkańców określiliśmy w strategii potrzeby dla miasta w tej dziedzinie – mówił burmistrz.

Od 16 września do 15 października dostępne będą w Lubartowie hulajnogi (18 sztuk) i skutery elektryczne (5 egzemplarzy), z promocyjnymi stawkami za wypożyczenie.

Za odblokowanie hulajnogi korzystający zapłaci 0,50 groszy, za 10 minut użytkowania 2,50 zł, za pauzę 9 groszy za 1 min. Odblokowanie skuterów będzie bezpłatne, za jazdę zapłacimy 2,90 zł za 10 min, za pauzę 9 groszy za 1 min. Pojazdy będzie można wypożyczać i oddawać w specjalnych strefach, m.in. na placu przed ratuszem oraz w wiatach rowerowych przy głównej arterii miasta. Tylko i wyłącznie tam można zostawiać hulajnogi i skutery po ich użytkowaniu.

Podczas całego tygodnia będą konkursy organizowane przez partnerów akcji. Będzie można wygrać m.in. auto (do użytkowania przez weekend). 22 września odbędzie się Dzień bez Samochodu. Akcja dla mieszkańców „Zostaw samochód w garażu” będzie polegała na udostępnieniu w przestrzeni miejskiej autobusu elektrycznego, hulajnóg elektrycznych i skuterów dostępnych poprzez wybranego operatora świadczącego usługi wypożyczania takiego sprzętu.

19 września dodatkowo przeprowadzona zostanie także akcja Honorowego Oddawania Krwi organizowana przez Klub HDK Lewart przy OR PCK w Lubartowie (rejestracja w godzinach 9 do 13).

Jeśli któreś z testowanych rozwiązań komunikacyjnych spotka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, Urząd Miasta rozważa możliwość wdrożenia go na stałe.

Partnerami akcji są:

Blinkee.city – dystrybutor hulajnóg elektrycznych i pierwszej sieci skuterów elektrycznych w Polsce. Oferują możliwość szybkiego i ekologicznego przejazdu przez zatłoczone miasto.

https://blinkee.city

Automet – sanocka firma, która udostępni premierowy model Automet Mini City Electric, zbudowany w oparciu o podzespoły Mercedesa Sprintera. To pierwsza tego typu konstrukcja opracowana w Polsce i jedna z pierwszych w Europie.

http://automet.pl/

Siwek Sławomir usługi przewozowe – przewoźnik operator autobusu elektrycznego na testowej bezpłatnej miejskiej linii w dniach 16.09 – 22.09.

http://siwektrans.com/

Nobile Motors Sp. z o.o. – Autoryzowany Dealer i Serwis Mercedes-Benz udostępni w dniach 17.09 – 20.09 stoisko na placu przed ratuszem z autem elektrycznym Mercedes EQC, pierwszy elektryczny SUV z gwiazdą.

https://www.nobilemotors.mercedes-benz.pl

Peugeot M. i R. Prasek – Dealer Peugeot z Lublina udostępnia wystawę samochodów elektrycznych w dniach 16.09 – 18.09. Podczas European Mobility Week zaprezentuje najnowsze modele w gamie aut PEUGEOT: e-208, e-2008 i wersje Hybrid plugin 508 i 3008.

https://dealer.peugeot.pl/peugeot-lublin

Odyssey sp. z o.o. – Dealer Nissan z Lublina zaprezentuje swój samochód elektryczny Nissan LEAF II w dniu 16.09. W Japonii auto trafiło do sprzedaży 10 października 2017 r. W Europie premiera Nowego Nissana Leaf odbyła się 2 października w norweskim Oslo.

https://nissan-odyssey.pl/kontakt-lublin/

Desmed – dystrybutor nowoczesnych urządzeń do dezynfekcji pomieszczeń.

www.desmed.pl

Sylwia Cichoń

foto: Katarzyna Wójcik