Lubartowskie Annowanie z Kozłówką

Podczas Szóstego Lubartowskiego „Annowania” imieniny Anny świętować będzie także Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W niedzielę 23 lipca od godziny 17 na placu przed Urzędem Miasta Lubartów rozpocznie się wielkie imieninowe przyjęcie, w trakcie którego nie zabraknie muzyki, tańca, śpiewów, dobrego jedzenia i wielu atrakcji.

Muzeum chce wraz z uczestnikami tej imprezy wspomnieć matkę pierwszego ordynata na Kozłówce, Konstantego Zamoyskiego. – Anna z Mycielskich Zamoyska była kobietą wielu talentów, a nade wszystko posiadała dar muzyczny i plastyczny. Na naszym stoisku będzie można spotkać „Annę Zamoyską” w sukni z epoki i porozmawiać o starych dziejach. Nie zabraknie także atrakcji i zabaw dla najmłodszych – informuje Adam Kościańczuk, kierownik Działu Edukacji, Informacji Muzealnej i Wydawnictw.

Imieniny Anny z Mycielskich Zamoyskiej

Przyszła hrabina Zamoyska urodziła się w roku 1818. Odebrała prawdopodobnie typową domową edukację, ale wykazywała zainteresowanie literaturą i sztuką oraz niemałe w tym kierunku uzdolnienia, o czym świadczą cztery jej rysunki. Grała także nieźle na fortepianie. W swojej bibliotece posiadała pięćdziesięciodwutomowy „Słownik konwersacji i lektury”, czytywała też, ku zgrozie swego przyszłego męża, powieści Aleksandra Dumasa. Znała oczywiście francuski oraz angielski na tyle dobrze, by czytać w oryginale utwory lorda Edwarda Lyttona Bulwera, oraz by przetłumaczyć moralizatorską broszurę „Szczęście i niedola, czyli historja kilku dni życia dwóch biednych kobiet”.

Imieniny Anny wypadają w tym roku w środę 26 lipca. Dyrektor Muzeum Anna Fic-Lazor w dniu 25 lipca szczególnie zaprasza swoje imienniczki. Każda Anna, która odwiedzi tego dnia Muzeum Zamoyskich, będzie mogła nabyć karnet na zwiedzanie w cenie ulgowej. Ponadto uczestniczki Lubartowskiego Annowania, po okazaniu certyfikatu udziału w imprezie w dniu 23 lipca otrzymają od Muzeum w kasie firmowe pamiątki.