Ludowe granie w Amfiteatrze

Spotkania kapel ludowych pod nazwą „Muzykowanie na ludową nutę” zorganizował w niedzielę 11 czerwca Lubartowski Ośrodek Kultury. W tym roku impreza odbyła się po raz XXIV, a na scenie Amfiteatru Miejskiego zaprezentowało się 11 zespołów. Wcześniej kapele muzykowały na osiedlach i w centrum miasta.

Muzykowanie rozpoczęło się od występów zespołu „Lubartowskie Nutki” z Przedszkola nr 4 w Lubartowie. Dzieci z grup 5 i 6-latków pod kierunkiem Elżbiety Bystrzyckiej i Beaty Romanek zaprezentowały składankę lubelską, tańce cieszyńskie, kujawiaka i krakowiaka. Tuż po nich był występ Kapeli Konopnickiej z Lublina, której kierownikiem jest Tadeusz Witkowski. W jej wykonaniu mogliśmy usłyszeć takie utwory jak: „Jestem sobie krakowianka”, „Szła dziewczyna przez las”, „Oj zagraj mi muzyko”, „Mówiła mi mama” oraz „Polka cacy”.

Kolejny występ należał do Kapeli Siennica z Siennicy Różanej, która działa już 75 lat. Opiekunem jest Janusz Pawlicha. Kapela zaśpiewała:„Jedna drużyneczka”, „Ja do lasu”, „Miała Kasieńka”,

Różyczka”, „Lipko”, „Jedzie Jasio” czy „W moim ogródeczku”. W „Muzykowaniu na ludową nutę” nie zabrakło też występu Zespołu Świderzanki ze Świderek pod kierownictwem Aliny Pytlik. Zespół wykonał takie pieśni jak: „Poszła se Kasieńka”, „Pod lasem”, „A tam w polu” , „Otwórz mi Maryś”, „A gdyby mój Jasio”.

Posłuchaj, poznaj, pokochaj folklor” to motto Zespołu Ludowego Kumosie z Szydłowca, który również uświetnił swoim występem niedzielne spotkanie. Kierownikiem grupy jest Maria Pietras. Zespół zaprezentował utwory pt. „Fajne babki”, „Miele młyn”, „Kasiu, Kasiu”, „Nie chciała mu dać”, „Takie nogi”. „Czerwone Korale” z Zabiela to następni wykonawcy, którzy śpiewają pod kierunkiem Teresy Michalskiej. W ich wykonaniu usłyszeliśmy trzy pieśni: „Jechali furmani”, „W moim ogródeczku” i „Ludowe granie”. W niedzielne popołudnie wystąpiła również Milejowska Kapela Ludowa z Milejowa pod opieką Bogdana Juszczyka, która wykonała utwory: „Oberek”, „Cztery kufle piwa”, „Już mi się tu stało”, „Miele młyn”, „Nie chodź koło róży”. Innym wykonawcą był Zespół Śpiewaczy Sami Swoi z Tłuśca. Kierownikiem jest Zofia Nejranowska. Zespół zaśpiewał: „Czerwone jagody”, „Muzyczka”, „W zielonym gaiku”, „Róża”, „Podlasianka”, „Zachodzi słoneczko”. Po tym zespole zaprezentowały się jeszcze dwa inne – Zespół Leśne Echo z Zaścianek z utworami: „Oczekiwanie”, „Zaśpiewaj słowiku”, „Zasiałem owiesek”, „Ja Cię kocham”, „Wysoki zameczek” oraz Zespół Echo z Przychód, który wykonał takie pieśni jak: „Białe majowe bzy”, „Wysoko daleko”, „Kukułeczka” „Pachną mi różeczki”. Jako ostatni był występ naszej lubartowskiej kapeli. „Lubartowiacy” pod kierunkiem Wiesława Świderskiego zaprezentowali: „Ty moja dziewczyno”, „Hej nadobny kawalerze”, „Diabeł babe niesie”, „Karcmarecka”, „Marysiu buzi daj”. Tradycją jest wspólny występ wszystkich kapeli na zakończenie spotkania. Tym razem zaśpiewano dwa utwory: „Hej z góry, z góry jadą mazury” i „Hej sokoły”. Puchary i dyplomy zespołom wręczała dyrektor LOK Małgorzata Gryglicka – Szczepaniak. Oprócz dobrej muzyki można było spróbować grochówki i kiełbasek serwowanych przez Laboratorium Turystki.

Sylwia Nowokuńska