Majówka z CSK

Obostrzenia w instytucjach kultury związane z pandemią koronawirusa zostały przedłużone, w związku z tym – niestety – budynek CSK w dalszym ciągu pozostaje zamknięty dla zwiedzających. Z niecierpliwością czekamy na możliwość organizacji koncertów, spektakli, seansów filmowych i wystaw z udziałem widzów.

 

Zapraszamy na wydarzenia dostępne w plenerze i w internecie:

 

Konkurs Wokalny CSK „Śpiewamy marzenia”

9 KWI – 28 CZE 2021 | zgłoszenia uczestników do 7 MAJ 2021!

online/Sala Operowa CSK

Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 14 lat. Do 7 maja czekamy na zgłoszenia uczestników. Po zakończeniu pierwszego etapu ruszą eliminacje: nadesłane nagrania zostaną ocenione przez wykwalifikowane jury. Do wygrania cenne nagrody!

1 czerwca 2021 poznamy listę laureatów, a koncert  finałowy połączony z uroczystym wręczeniem nagród odbędzie się 28 czerwca 2021 r. w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa – wspólnie możemy odkryć wiele młodych talentów.

Szczegółowe informacje (regulamin oraz karta zgłoszeniowa) na spotkaniakultur.com.

Sponsorem Konkursu jest Lubelski Węgiel Bogdanka – Mecenas Kultury i Sportu na Lubelszczyźnie

 

 

Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923 | międzynarodowa wystawa plenerowa

Do 11 MAJ 2021

Plac Teatralny przed CSK

Kiedy tak naprawdę zakończyła się pierwsza wojna światowa? Ile nowych państw pojawiło się wówczas na mapie? Jak długo trwały działania wojenne mimo zakończenia wojny? Czy milioner był rzeczywiście bogaty i co pierwsza wojna światowa zmieniła w sytuacji kobiet? Na te i inne pytania odpowiada wystawa plenerowa „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923”, którą można oglądać przed CSK.

Ekspozycja, przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z międzynarodowym gronem historyków, stanowi próbę syntezy burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej. Składa się na nią ponad 200 ujętych w interaktywną formę materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów, filmów, map oraz indywidualnych świadectw pamięci.

Wystawa prezentowana jest w ramach międzynarodowego tournée. Odwiedziła dotąd Pragę (Czechy), Sarajewo (Bośnia i Hercegowina), Bratysławę (Słowacja), Verdun (Francja), Berlin i Weimar (Niemcy), a w 2020 roku po raz pierwszy zawitała do Polski (Wrocław, Kraków, Warszawa) i Chorwacji (Rijeka). Lubelska prezentacja będzie drugim (po Poznaniu) przystankiem na trasie wystawy w 2021 roku.

Więcej na naszym profilu facebook.com oraz www.enrs.eu/afterthegreatwar.

 

Stanisław Wieczorek | Galeria Saska

do 13 CZE 2021

Ogrodzenie Ogrodu Saskiego.

Stała wystawa plenerowa organizowana przez CSK we współpracy z Urzędem Miasta Lublin na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego. Najnowsza wystawa prezentuje twórczość prof. Stanisława Wieczorka. Artysta zajmuje się różnymi formami grafiki zarówno warsztatowej, jak i użytkowej – projektuje plakaty oraz książki. Jego działalność artystyczna obejmuje również malarstwo, rysunek czy scenografie.

Więcej na spotkaniakultur.com.

 

Koncert Krzysztof Baranowski Trio | #JAZZwCSK online

Od 2 MAJ 2021 | 18:00

spotkaniakultur.com

Przed nami kolejne spotkanie z jazzem w najlepszym wydaniu!

Zespół powstały z inicjatywy Krzysztofa Baranowskiego łączy jazzową tradycję i nowoczesne brzmienie w formule fortepianowego trio. Świeże, harmonijne kompozycje lidera, sceniczna kreatywność i emocjonalny język muzycznej wypowiedzi wyróżniają trio na tle innych polskich grup jazzowych.

Utwory wykonywane przez K.B. Trio to głównie kompozycje pomysłodawcy zespołu – Krzysztofa Baranowskiego, które łączą w sobie różnorodne inspiracje, od jazzu tradycyjnego, przez muzykę klasyczną i jazz skandynawski, po muzykę filmową i world music. Muzycy wchodzący w skład formacji cechują się dużą wrażliwością i wszechstronnością. Mimo młodego wieku, posiadają bardzo bogate muzyczne doświadczenie. Liderowi-kontrabasiście towarzyszą na scenie: pianista Mateusz Kaszuba oraz perkusista Elnatan Shachar.

W 2020 roku Krzysztof Baranowski Trio otrzymało Grand Prix w ramach konkursu Lotos Jazz Festival – 22. Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Zapraszamy na dostępne koncerty online, zarejestrowane w ostatnich miesiącach Klubie Muzycznym CSK:

·        The Sound Pack

·        Gruszecki Trio – „Something about”

 

Śląsk wspólna sprawa” – wyjątkowy pokaz na fasadzie CSK

2 MAJ 2021 | 20:21

Plac Teatralny

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie dołącza do kampanii społecznej pod hasłem „Śląsk wspólna sprawa”, przygotowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”.

W 100 rocznicę wybuchu III powstania śląskiego chcemy przypominać o walce Ślązaków o powrót do granic Polski. W dniu 2 maja o godzinie 20:21 na fasadzie budynku CSK zostanie pokazany kilkunastominutowy mapping o historii III powstania śląskiego, udostępniony przez Biuro Programu „Niepodległa”.

Wielkoformatowa animacja komputerowa (mapping), opowiada o historii powstań śląskich, dziejach powstańców i walce o ponowne przyłączenie Górnego Śląska do Polski.

Udział w pokazie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Wydarzenie organizowane we współpracy z Wojewodą Lubelskim oraz Marszałkiem Województwa Lubelskiego.

Fasada CSK

W związku z przypadającymi w najbliższym czasie dniami świątecznymi na fasadzie budynku CSK będą wyświetlane okolicznościowe prezentacje multimedialne:

– 2 maja 2021 | od 21:00 do 23:00 – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

– 3 maja 2021 | od 20:00 do 23:00 – rocznica podpisania Konstytucji 3-go Maja.

 

VOD Kina CSK

Zapraszamy do Wirtualnego Kina CSK, gdzie na stałe oferujemy kilkaset niezwykłych filmów – do obejrzenia w dowolnym czasie i miejscu!

W czasie majówki szczególnie polecamy:

– Tajemnica Henriego Picka (premiera) | od 30 KWI 2021

– Phenomena (premiera) | od 30 KWI 2021

– Słudzy (premiera) | od 1 MAJ 2021

– Helmut Newton. Piękno i bestia (pokaz specjalny) | 4-5 MAJ 2021

– Wirtuoz. Pojedynek zabójców (premiera) | od 5 MAJ 2021

Zapowiedź:

Akademia Kina CSK |  Index filmorum prohibitorum. O filmach zakazanych – wykład Tomasza Kolankiewicza, odc. 27

6 MAJ 2021 | 19:00

online

Za tydzień kolejny odcinek wykładów skierowanych do osób, które chcą bardziej świadomie oglądać filmy.

Cenzura jest zjawiskiem starym jak sztuka. Gdzie pojawia się twórczość artystyczna, pojawiają się też osoby, które mówią co wolno, a czego nie. Tak było w przypadku książek z osławionym kościelnym index librorum prohibitorum – spisem ksiąg zakazanych, tak było w przypadku sztuk plastycznych. Nie inaczej jest też w kinie.

Powody cenzury były różne: religijne, polityczne, obyczajowe, prawne. Twórcy i twórczynie wchodzili często w swoistą grę z cenzorami: obchodzili zakazane tematy, posługiwali się metaforą, tworzyli specyficzne kody wizualne (jak bodajże jeden z bardziej znanych: wspólne palenie papierosów przez postaci filmowe, traktowane w czasach działającego w USA kodeksu Haysa jako ekwiwalent niedopuszczanej sceny seksu).

Jakie filmy i dlaczego zakazywano w historii kina? Jak wyglądała cenzura w Polsce i na świecie? Czy była wyłącznie domeną krajów autorytarnych, jak zwykle intuicyjnie przyjmujemy, czy może to szersze i bardziej powszechne zjawisko? Co w różnych latach wolno było pokazywać, a co stanowiło strefę tabu?

– udział bezpłatny, zgłoszenia poprzez formularz zgłoszeniowy. Link do wydarzenia wysyłamy w dniu wykładu.

Andrzej Goliszek