Malarstwo Mieczysława Misiurskiego

W Lubartowie można podziwiać dzieła Mieczysława Misiurskiego. W Galerii Międzyziemie PMDK znajduje się obecnie kolekcja jego prac malarskich.

Mieczysław Misiurski (1945 – 2012) urodził się w Lubartowie i już jako dziecko przejawiał talent plastyczny. Kształcił się w Liceum Plastycznym w Nałęczowie i na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod okiem znakomitych profesorów. Po skończeniu studiów, oprócz tworzenia we własnej pracowni w podwarszawskich Markach, pracował w zespole naczelnego plastyka w Urzędzie m. st. Warszawy i jako rzeczoznawca Ministra Kultury i Sztuki. Prace Mieczysława Misiurskiego można dziś podziwiać w wielu muzeach w Polsce i za granicą, ale chyba największą popularność zdobyła jego twórczość w dziedzinie grafiki użytkowej: Mieczysław Misiurski był laureatem aż 36 nagród w konkursach na plakat!

Artysta operuje płaskim kolorem, uproszczoną formą i znakiem także w swojej twórczości malarskiej. Jest to bez wątpienia nawiązanie do doświadczeń z plakatem, formą, z której polscy artyści przez wiele lat słynęli, która znakomicie rozwijała się w czasach PRL: zakazy i nakazy dotyczące sztuki nie obejmowały grafiki użytkowej, plakaciści cieszyli się zatem znaczną wolnością formalną. Misiurski pisał: „Moim credo malarskim jest sprowadzenie do znaku graficznego problemów wiary, filozoficznych, moralnych…”. Czy łatwo dziś rozumieć taką sztukę? Zapraszamy, aby przekonać się na własne oczy: Galeria Międzyziemie PMDK, ul. Szaniawskiego 64. Wystawa czynna będzie do 28 maja 2013r.

Materiał PMDK

 

P1360077 P1360050 P1360051 P1360071