Małgorzata Szewczak właścicielką najpiękniejszego ogrodu

Małgorzata Szewczak z Annoboru wygrała konkurs na najpiękniejszy ogród organizowany przez Lubartowski Ośrodek Kultury i Urząd Miasta Lubartów. Dzisiaj 30 lipca odebrała nagrodę z rąk burmistrza Krzysztofa Paśnika, wójta Krzysztofa Kopyścia i dyrektora LOK Adama Kościańczuka.

Ogród Małgorzaty Szewczyk z Annoboru znajduje się w otulinie lasów kozłowieckich. Właścicielka nazywa go oazą spokoju. Jest nowoczesny, ale znajdziemy tu wiele odmian roślin charakterystycznych dla stylu wiejskiego. Królują bukszpany, jeżówki, trawy i okazałe różowe supertunie.

ROZMOWA:

Jak zaczęła się Pani przygoda z ogrodem?
Małgorzata Szewczak: Moja przygoda z ogrodem rozpoczęła się już dawno temu. Moja mama była wielką fascynatką ogrodów, to od niej zaraziłam się tą pasją. Początkowo prowadziłam ogród u mamy, potem go przejęłam, zaczęłam hodować bukszpany już do swojego ogrodu.

Kiedy powstał pani ogród tu w Annoborze?
Małgorzata Szewczak: Powstał on 7 lat temu. Jest on moim oczkiem w głowie, zaraz po synku Jasiu, który urodził się wtedy, gdy ten ogród zaczął powstawać. Z roku na rok upiększam go, pomysłów mam wiele, ale mniej czasu, by je zrealizować. Ja sadzę rośliny, mąż kopie, a synek pomaga.

Co daje Pani praca w ogrodzie?
Małgorzata Szewczak: To odskocznia od pracy zawodowej. Z wykształcenia jestem pedagogiem, ale obecnie pracuje jako protokolantka w sądzie. Po 5 dniach pracy biurowej chętnie wracam do mojej oazy spokoju. Nawet jakbym była bardzo zmęczona po 5 dniach pracy zawodowej i psychicznie i fizycznie to skoszenie trawnika to dla mnie relaks. Pomagam też znajomym aranżować ogrody.

Jaki styl ogrodu Pani preferuje?
Małgorzata Szewczak: Nie mam jednego stylu. Od zawsze podobały mi się ogrody nowoczesne, uporządkowane. Z racji miejsca, gdzie mieszkamy w otoczeniu lasów, czystej natury postanowiłam wkomponować się w otoczenie i wprowadziłam niektóre gatunki typowe dla stylu wiejskiego, sielskiego. Mam jeżówki, ostróżki, które dostałam od mojej babci, trawy, róże, które bardzo długo kwitną. Staram się tak aranżować, aby ogród od samej wiosny do późnej jesieni kwitł. To ogromna sztuka. U mnie sezon ogrodowy zaczyna się koniec lutego – początek marca, kiedy sadzę bratki i stokrotki w donicach.

Rozmawiała Katarzyna Wójcik

Pozostałe wyniki konkursu „Zielono wokół mnie – najpiękniejszy balkon i ogród” Miasta i Gminy Lubartów:
Komisja w składzie Aleksandra Jędryszka – Urząd Miasta Lubartów, Dorota Golak – Urząd Gminy Lubartów, Joanna Kowalska – OgrodniczyLublin.pl, Agnieszka Karpińska – Lubartowski Ośrodek Kultury przyznała nagrody i wyróżnienia:
Kategoria Ekologia –  Monika Monka / Gmina Lubartów, Barbara Bednarczyk / Miasto Lubartów

Kategoria najpiękniejszy ogród 2021 r.
I miejsce: Małgorzata Szewczak / Gmina Lubartów
II miejsce: Anna Szlendak / Miasto Lubartów
III miejsce: Agata Piekarczyk / Gmina Lubartów

Kategoria najpiękniejszy balkon 2021 r.
I miejsce: Lech Polak / Miasto Lubartów II miejsce ex aequo: Aneta Bryda oraz Patrycja Krasnodębska-Mitura / Miasto Lubartów III miejsce: nie przyznano