„Malta – kraina słońca” – spotkanie w II LO

9 maja br. na platformie Teams odbyło się spotkanie edukacyjne pt. Malta – kraina słońca zorganizowane przez panią Katarzynę Płaszczewską, w którym uczestniczyły klasy 2a i 2d. Spotkanie poprowadziła pani Monika Chrząszcz, organizatorka wycieczek i rejsów na Maltę. Przez pewien czas mieszkała na Malcie i zdążyła poznać i odkryć jej piękno, którym podzieliła się z nami.

Swoją prezentację zaczęła od podstawowych informacji na temat Malty, takich jak powierzchnia państwa,  ludność, a przede wszystkim odniosła się do tytuły prezentacji czyli klimatu. Przedstawiła walory antropogeniczne Valetty barokowej stolicy kraju, gdzie większość zabytków znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jako że ludzie w Malcie są bardzo religijni, wyspa liczy ok.365 kościołów. Jednymi z nich są kościół w Mosta z bogatą historią i Bazylika Ta Pinu na Gozo. Ponadto uczniowie poznali takie miejsca jak Zajazd Kastylijski, dawną stolica Malty – średniowieczną Mdinę,  Blue Grotto,  najwyższe klify Europy Południowej – klify Dingli  oraz atrakcje mniejszych wysepek: Gozo z Inland Sea – popularnym miejsce do nurkowania, Panwiami Solnymi czy pięknymi plażami oraz  Camino z Błękintą Laguną.

Ta śródziemnomorska wyspa okazała się również jednym z ulubionych miejsc dla filmowców. Na przykład Azure Window było planem filmowym dla Gry o Tron. Niestety w Dniu Kobiet w 2017 roku sztorm zabrał Lazurowe Okno na zawsze. Ponadto na Malcie kręcono takie filmy jak Troja, Gladiator czy Popeye, dla którego została specjalnie wybudowana wioska i można ją odwiedzać do dzisiaj. Na zakończenie uczniowie mogli poznać kilka z maltańskim plaż, m.in. Golden Bay – najbardziej zatłoczona plaża na Malcie, Paradise Bay, Ramla Bay – czerwona plaża, Ghdaira Bay i Xwejni Bay.

Pani Monika poprowadziła to spotkanie w sposób ciekawy, luźny i z pewnością bardzo zachęcający do odwiedzenia Malty. Dzięki pogadance przeplatanej  zdjęciami w słuchaczach zapłonęła miłość do tego kraju, który  miejmy nadzieję, jak najszybciej odwiedzą!

Zuzanna Tomasiak kl. 2d