Maraton kajakowy na Wieprzu w najbliższą sobotę

W sobotę 27 czerwca odbędzie się 2 Maraton Kajakowy na Wieprzu. W zawodach weźmie udział ponad 50 kajakarzy. Do ścigania mogą wybrać dystans 43 km z Jeziorzan do Kośmina lub 104 km z Lubartowa do Kośmina. Jest szansa na pobicie ubiegłorocznego rekordu.

Do zawodów zgłosiło się ponad 50 zawodników w wieku od 21 do 71 lat z 10 regionów Polski (lubelskiego, mazowieckiego, opolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego i małopolskiego). Mieli do wyboru dystans 43 km z Jeziorzan do Kośmina lub ultramaraton o długości 104 km z Lubartowa do Kośmina. Na ten dłuższy dystans zgłosiło się 30 śmiałków. Wśród nich jest trzech najlepszych zawodników i wielu kajakarzy z pierwszej dziesiątki ubiegłorocznego cyklu maratonów kajakowych CANOA CUP 2019. W ultramaratonie na 104 km zawodnicy pojawią się na starcie w Lubartowie (na wysokości plaży nad Wieprzem) o godz. 6.00 rano. Na mecie w Kośminie na przystani kajakowej nad Wieprzem pierwszych maratończyków należy spodziewać się około godz. 16.00. W 2019 r. pierwszą edycję Maratonu kajakowego na Wieprzu na dystansie 104 km wygrał Piotr Rosada z Białogardu (woj. zachodniopomorskie). Odcinek ten pokonał w 9 godzin 25 minut i 40 sekund. I był to pierwszy rekord na tym dystansie na Wieprzu. W tym roku jest duża szansa na pobicie tego rekordu, ponieważ poziom rzeki jest wyższy niż ubiegłoroczny i nurt jest znacznie szybszy. Uczestnicy krótszego maratonu rozpoczną rywalizację o godz. 11.00 w Jeziorzanach. Start przed mostem w pobliżu budynku straży pożarnej. W ubiegłym roku na tym dystansie zwycięzcą został Marek Bartnicki (woj. mazowieckie) z czasem 4 godz. 8 min. i 46 s. W zawodach na obu dystansach weźmie udział aż 12 kajakarzy z Lubelszczyzny: Puław, Lubartowa, Ryk i Dęblina. Jednym z nich będzie Dariusz Majchrzak, który w 2019 r. zdobył drugie miejsce w ultramaratonie na Wieprzu i jednocześnie był wiceliderem całego cyklu CANOA CUP 2019. Na mecie w Kośminie przy przystani kajakowej około godz. 19.00 – 20.00 odbędzie się 104 km: Lubartów – Kośmin 43 km: Jeziorzany – Kośmin CANOA CUP 2020 Organizatorzy: www.zielonypierscien.eu www.lgdlubartow.org.pl www.kempingzielonadolina.pl

Przypomnijmy, że CANOA CUP (www.canoa.com.pl) to cykl maratonów kajakowych na różnych dystansach, nie krótszych jednak jak 42,195 km i na różnych akwenach o zróżnicowanej skali trudności. Celem ich przeprowadzenia jest propagowanie aktywnej formy kajakarstwa w połączeniu ze zdrowym trybem życia oraz wyłonienie z grupy uczestników najszybszego i najbardziej wszechstronnego kajakarza nizinnego. Maratony z cyklu CANOA CUP dedykowane są wszystkim miłośnikom kajakarstwa, udział w nim mogą brać sportowcy, amatorzy jak również typowi turyści. Organizatorami imprezy są: Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień”, Fundacja „Przyroda – Tradycja – Ludzie” oraz Lokalna Grupa Działania „Doliną Wieprza i Leśnym Szlakiem”. Partnerami wydarzenia są firmy: DzikiRAJ, Nakanu, Kajakk Amil oraz Stowarzyszenie Integracji Społecznej Gminy Ryki. Sponsorzy: Kanokajaki i Spółdzielnia Mleczarska w Rykach. Patronat medialny: Polskie Radio Lublin, Radio Impuls i Dziennik Wschodni.