Miasto podpisało umowę z wykonawcą ekologicznej inwestycji

Do końca października bieżącego roku w Lubartowie zostaną zamontowane 142 instalacje fotowoltaiczne na prywatnych posesjach. Miasto Lubartów podpisało umowę z wykonawcą. Od początku przyszłego tygodnia firma będzie sporządzała audyt wśród mieszkańców – uczestników projektu. Ustali szczegóły montażu na obiektach.

Inwestycję wykona wybrana w przetargu firma EKO-SOLAR Sp. z o. o. z Namysłowa koło Wrocławia.

W czwartek 5 lipca z jej przedstawicielami spotkał się Burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki.

Instalacje mają być zamontowane do 30 października br. Do tych mieszkańców, którzy mają już podpisane umowy na udział w projekcie, miasto będzie niebawem wysyłało informacje o kosztach instalacji oraz o terminie zapłaty.

Na posesjach mieszkańców Lubartowa znajdą się zestawy o różnej mocy: 2,36 kW, 3,15 kw oraz 5,05 kW. – Wszystkie instalacje będą zbudowane z tej samej, dobrej klasy urządzeń. Powinny spełniać oczekiwania użytkowników – mówi Artur Trocyk, zastępca naczelnika Wydziału Strategii Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych UM Lubartów. – Przed montażem przedstawiciel wykonawcy będzie sporządzał audyt wśród uczestników projektu i ustalał szczegóły.

Jaki będzie koszt poszczególnych instalacji? To zależy od mocy oraz lokalizacji urządzeń. Te, które będą znajdowały się na budynkach mieszkalnych zostaną objęte 8 proc. podatku VAT. Te, które zostaną zlokalizowane poza takim budynkiem – obejmie 23 proc. VAT. Zestaw o mocy 5,05 kW to koszt około 6,5 tys. zł (jeśli instalacja jest na budynku mieszkalnym) oraz około 10 tys. zł (w przypadku montażu poza budynkiem mieszkalnym). Instalacja 3,15 kW to koszt – analogicznie: około 4,5 tys. oraz 7 tys. zł. Natomiast przy zestawie 2,36 kW: około 3,5 tys. zł oraz 6 tys. zł.

Dofinansowane z pieniędzy unijnych instalacje dla mieszkańców Lubartowa są częścią większego przedsięwzięcia proekologicznego, które jest stopniowo realizowane. W ramach projektu „Czysta energia dla Lubartowa” w obiektach prywatnych zostanie zamontowanych łącznie 180 instalacji solarnych, 142 instalacje fotowoltaiczne oraz wymienionych zostanie 40 kotłów na opalane biomasą. Specjalny serwis internetowy będzie pełnił funkcje edukacyjne, promocyjne oraz oferował usługi on‐line dla poszczególnych instalacji. Całkowita wartość projektu wynosi: 5 690 843,15 zł, natomiast wysokość dofinansowania to 4 294 365,51 zł.

Bezpieczne i estetyczne panele

Panele monokrystaliczne, z których będą korzystali mieszkańcy, są efektywne w pracy i mają bardzo wysokie walory estetyczne. Panel fotowoltaiczny będzie miał jednolitą, czarną powierzchnię, co nie jest bez znaczenia na przykład dla konserwatora zabytków. Będzie to nowoczesna instalacja wyposażona w optymalizatory mocy – urządzenia, które w momencie zaciemnienia jednego z paneli, lub nawet jego fragmentu, pozwolą na niezakłóconą pracę pozostałej części. Wykonawca zapewni bezpieczeństwo użytkownikom montując dodatkowy wyłącznik pożarowy. Poza tym urządzenia połączone będą z siecią internetową, co pozwoli na zdalne odczytanie parametrów pracy urządzeń.

UM Lubartów