Miasto pomoże w wymianie ogrzewania na ekologiczne

21 marca ruszy nabór wniosków na dofinansowanie wymiany systemu ogrzewania. Można uzyskać dotację do 5 tys. zł.

Pieniądze można uzyskać w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na 2019 rok. Środki pochodzą z budżetu miasta. Do rozdysponowania jest 60 tys. zł.

Program zakłada likwidację starych pieców na nowsze i czystsze systemy ogrzewania. Można wybrać podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie elektryczne, gazowe lub pompy ciepła.

Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Lubartowa po raz pierwszy został uchwalony w 2017 roku. Kontynuowano go rok później. W sumie dofinansowanie dostało około 120 gospodarstw.

Zmianę systemu ogrzewania zachwala Nina Danił z ul. Partyzanckiej, która uzyskała od miasta dotację 5 tys. zł na zmianę ogrzewania na gazowe. – Teraz jest czyściej, wygodniej i oszczędniej – mówi.

Bogusława Bołbot z ulicy Szulca dzięki dofinansowaniu zastąpiła stary, kopcący piec, ogrzewaniem z miejskiej sieci ciepłowniczej. – Nie muszę dźwigać, mam mniej pracy. Marzy mi się, żeby inni mieszkańcy wymienili te kopcące piece.

Trzy pytania do Piotra Turowskiego, Naczelnika Wydziału Strategii Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych

Od czego uzależniona jest kwota dofinansowania?

Kwota dofinansowania uzależniona jest od tego, jakie wydatki ponosimy. Maksymalnie dotacja może wynieść do 50 procent poniesionych kosztów realizacji zadania, w kwocie nie wyższej niż 5 tys. zł.

Jakie kryteria będą brane pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosków?

Liczy się kolejność zgłoszeń, jeśli ilość środków nie jest wystarczająca. Ważne jest spełnienie tego efektu ekologicznego, czyli zmiana sposobu ogrzewania i stała likwidacja kotła stałopalnego. Nasze dofinansowanie udzielane jest pod warunkiem, że nie będziemy wracać do starego sposobu ogrzewania. Mamy też okres trwałości tego projektu, kiedy możemy skontrolować czy pod danym adresem nie jest użytkowany stary nieefektywny kocioł.

Ile potrwa nabór wniosków?

Zaczynamy 21 marca. Termin tego naboru potrwa około 3 tygodni. Jeśli będzie możliwość zagospodarowania kolejnych środków, ogłosimy kolejny nabór.

Katarzyna Wójcik