Mieszkańcy mogą już korzystać z defibrylatorów

W trzech miejscach w Lubartowie zamontowano ratujące życie defibrylatory. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach budżetu obywatelskiego na 2019 r.

 

Defibrylator to urządzenie ratujące życie, które poprzez elektrody przyklejone do ciała poszkodowanego, odczytuje jego EKG i na tej podstawie przeprowadza analizę serca i dobiera odpowiednią siłę wstrząsów.

Urządzenia te pojawiły się w trzech miejscach w Lubartowie – ul.Lubelska 95 (siedziba Banku Spółdzielczego), Lubelska 30 a (siedziba Banku Spółdzielczego), ul. Jana Pawła II 12 (Urząd Miasta).

Ich koszt to ponad 20 tys. 430 złotych. Z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz używania defibrylatorów szkolili się 17 grudnia pracownicy Urzędu Miasta Lubartów. – Defibrylator to ratownik na miejscu zdarzenia. Mówi nam krok po kroku, co mamy robić. Jego obsługa jest bardzo prosta, sprzętu tego może użyć każdy – mówił podczas spotkania Tomasz Mazur z Fundacji Safe Land. – Dostępny jest 24 h na dobę. Niesamowicie podnosi szansę przeżycia poszkodowanego, nawet o kilkadziesiąt procent – dodaje. Takie szkolenia zostaną również przeprowadzone dla mieszkańców.

Katarzyna Wójcik