Mistrzowie w Lubartowie – obszerna relacja

169 osó01-657mb z 32 klubów wystąpiło w XXVI Mistrzostwach Polski seniorów w taekwon-do. Impreza w dniach 7-9 czerwca odbyła się w Lubartowie. Zawody zakończyły się podwójnym sukcesem lubartowian – sportowym i organizacyjnym. Podopieczni trenerów Jerzego Jeduta i Jarosława Suski zdobyli 12 medali – 6 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe.

Wyniki te dały zwycięstwo w klasyfikacji generalnej mistrzostw. Stało się tak po raz dwudziesty drugi, na dwadzieścia sześć rozegranych mistrzostw Polski seniorów. Tytuł najlepszej ekipy zawodów powrócił do Lubartowa po dwóch latach przerwy. Jest to wydarzenie bez precedensu w polskim taekwon-do, a być może i w polskim sporcie. Ewenementem jest również postawa Jarosława Suski. Jako jedyny zawodnik wystąpił we wszystkich dotychczasowych imprezach tego cyklu! W tym czasie zdobył kilkadziesiąt medali, w tym 22. tytuły mistrzowskie w układach formalnych. W kolejnym starcie potwierdził klasę, bezapelacyjnie wygrywając układy formalne dla najbardziej zaawansowanych zawodników – kategoria IV dan. Mistrzowską klasę potwierdziła również Ilona Działa. Wygrała dwie konkurencje indywidualne i dzięki temu została najlepszą zawodniczką mistrzostw – trzeci, kolejny raz.

Impreza była sukcesem organizacyjnym

W opinii uczestników właśnie tak powinny wyglądać zawody rangi mistrzowskiej. Szczególnie mogła się podobać gala w sobotni wieczór. Przybyło na nią wielu oficjeli i sponsorów, m.in. minister sportu i turystyki Joanna Mucha, burmistrz Miasta Lubartów Janusz Bodziacki, przewodniczący Rady Miasta Lubartów Antoni Czop, Starosta Lubartowski Fryderyk Puła, prezes Polskiego Związku Taekwon-do Tadeusz Łoboda. Podczas gali odbyło się sześć finałów walk w różnych kategoriach wagowych.

Pole dance – akrobacja w powietrzu i inne atrakcje

Dodatkową atrakcją była część artystyczna. Między walkami na planszy swoje umiejętności prezentował lubelski zespół taneczny UDS, znany z kilku programów telewizyjnych. Publiczności podobał się pokaz pole dance w wykonaniu wicemistrzyni Europy Joanny Derybowskiej. W części jej pokazu wystąpiła mistrzyni Polski w układach formalnych III dan z Lubartowa, zawodniczka Lewartu Monika Wiater. Udowodniła, że można doskonale łączyć starty i sukcesy w obu dyscyplinach. Lubartowianie pokazali też to, co mają najlepsze w taekwon-do. Jarosław Suska zaprezentował jeden z układów formalnych, a wspólnie z Mariuszem Wałachem pokazał nieco inną stronę tej sztuki walki. Strącenie jabłka z ostrza pokaźnych rozmiarów noża sprawiło, że część widowni wstrzymała oddech na dłuższą chwilę.

Tygrysy na scenie

Szansę na występ przed liczną publicznością otrzymali też najmłodsi adepci taekwon-do z Lubartowa. Tygryski TKD, czyli dzieci w wieku 6-8 lat zebrały za swój występ zasłużone brawa.

– Mistrzostwa zorganizowaliśmy z okazji 30-lecia obecności taekwon-do w Lubartowie – mówi prezes i trener Miejskiego Klubu Sportowego „Lewart” AGS Lubartów, Jerzy Jedut. – Myślę, że godnie uczciliśmy swój jubileusz. Cieszę się z odzyskania tytułu najlepszej ekipy zawodów. Dziękuję wszystkim zawodnikom za godne reprezentowanie klubu i miasta. Dziękuję także za pomoc w organizacji imprezy. Okolicznościowe listy i medale, które odebrałem, to zasługa nie tylko moja, ale całej sekcji taekwon-do.

Lubartowscy medaliści podczas mistrzostw Polski seniorów:

złote medale: Ilona Działa – układy formalne II dan i walki do 56 kg, Monika Wiater – układy formalne III dan, Marcin Wronowski – układy formalne II dan, Jarosław Suska – układy formalne IV dan, drużyna kobiet w układach formalnych (Anna Borzęcka, Lyndsey Conway, Ilona Działa, Monika Kosior, Kaja Moskaluk, Monika Olek);

srebrne medale: Lyndsey Conway – walki do 68 kg, drużyna kobiet w walkach (Anna Borzęcka, Lyndsey Conway, Ilona Działa, Monika Kosior, Kaja Moskaluk, Monika Olek), drużyna mężczyzn w układach formalnych i walkach (Michał Dziubicki, Miłosz Moskaluk, Konrad Olkiewicz, Jarosław Suska, Michał Wawryniuk, Marcin Wronowski);

brązowe medale: Lyndsey Conway – układy formalne II dan, Marcin Wronowski – walki do 70 kg.

W barwach Lewartu wystąpili także: Dawid Dudek, Marcin Rafał, Adrian Świdziński i Artur Wadowski.

Ireneusz Góźdź, fot. Jerzy Jedut

Fotorelacja pod linkiem:

http://www.lubartowiak.com.pl/fakty/mistrzostwa-polski-taekwon-do-w-lubartowie-fotorelacja/