Młodzież I LO na UMCS

GIS Day – Dzień Systemów Informacji Geograficznej – to ciesząca się dużym zainteresowaniem cykliczna impreza organizowana dla osób chcących poznawać zastosowania systemów geoinformatycznych w różnych dziedzinach życia.

Stało się już tradycją, iż młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Lubartowie uczestniczyła w corocznych listopadowych warsztatach przeprowadzonych z okazji  GIS DAY.

20 listopada uczniowie naszej szkoły z klas o rozszerzeniu geograficznym – II b, II h i III g  mieli okazję uczestniczyć w warsztatach geoinformatycznych  zorganizowanych przez Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Młodzież została zapoznana z praktycznymi zastosowaniami Systemów Informacji Geograficznej i uczyła się posługiwania programami komputerowymi do przestrzennej analizy procesów i zjawisk zachodzących na Ziemi. Na początku uczniowie rozpoznawali ze zdjęć satelitarnych obiekty naturalne i antropogeniczne Lublina i jego okolic. Następnie poznali jak wygląda nowoczesna geografia oraz dziedziny w których, stosuje się systemy komputerowe służące do analiz geograficznych. Warsztaty zakończyły się konkursem, który sprawdził poziom umiejętności i wiadomości uczestników. Młodzież została pochwalona przez prowadzących i nagrodzona praktycznymi gadżetami. Później odbyły się krótkie zajęcia terenowe z geodezji. Wszyscy w praktyczny sposób zapoznali się z zastosowaniem GPS. Na koniec zajęć terenowych odbył się konkurs geodezyjny  z atrakcyjnymi nagrodami.

Dzięki tym warsztatom  nasza młodzież miała okazję poznać i zainteresować się  studiami geograficznymi, geoinformatycznymi  i geodezyjnymi .

Monika Jarosz

IMG_0804 IMG_0810