Młodzież II LO pomaga pamiętać

W 76. rocznicę „Akcji Reinhardt” uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie włączyli się w uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu.

Tradycją stało się już przygotowanie przez licealistów z II LO części artystycznej, zaprezentowanej w tym roku 19 marca podczas uroczystych obchodów w Bełżcu. Wzruszającym montażem słowno-muzycznym pt. „Niech oni wszyscy pamiętają…” młodzież oddała hołd pomordowanym ofiarom. Pięknym symbolem tolerancji i pamięci było ustawienie gwiazdy Dawida oraz białych i czerwonych zniczy na kształt polskiej flagi.

Gościem honorowym uroczystości była Judy Joseph ze Stanów Zjednoczonych, ocalała z Holokaustu, rodowita lublinianka. Na zakończenie ceremonii uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze w Niszy Ohel. Przekazali także pani Judy upominek na pamiątkę tego wyjątkowego spotkania – album o Lubartowie i lubartowską ceramikę.

Słowa wybrzmiałe w Bełżcu – Miejscu Pamięci i Muzeum na długo zostaną zapamiętane: „Ten śpiew, ta gwiazda, ta flaga, te znicze – niech staną się symbolem pojednania, tolerancji, polsko-żydowskiej przyjaźni, pokoju na świecie. Musimy pamiętać, żeby to się już nigdy nie powtórzyło.”

Organizatorem wyjazdu była Justyna Świderska – Niedobit. Oprawę muzyczną wraz z uczniami przygotował Paweł Pasikowski, zaś opiekunowie młodzieży to Iwona Bronst i Ryszard Gierach.

II LO