Młodzież II LO sadziła drzewa w Lasach Kozłowieckich

1 kwietnia uczniowie  klas IB, IF i IIA  wzięli udział w akcji „Posadź swoje drzewo-Wiosna 2023”, jaka została przeprowadzona na terenie Lasów Kozłowieckich.

Gdy przybyliśmy na miejsce, powitał nas podleśniczy, pan Tomasz Danak. Poinstruował nas, jak należy sadzić młode drzewa i służył pomocą w trakcie wykonywania zadania. Każda grupa otrzymała koszyk z sadzonkami, szpadel i swoją grządkę. Po zasadzeniu drzew wybraliśmy się do Szkółki Stróżek, po której oprowadził nas pan Michał Karpiński-referent ds. ochrony lasu i przyrody oraz edukacji leśnej. Opowiedział nam o hodowli sadzonek oraz specyfice Szkółki Stróżek – jest to typ szkółki otwartej, czyli takiej, gdzie młode drzewa rosną na otwartej przestrzeni. Są one przyzwyczajone do różnych minerałów i składników gleby, przez co można je bezpośrednio posadzić, na przykład w lesie, tak jak zrobiliśmy to my. Posadzone przez nas drzewa to dęby bezszypułkowe, których żołędzie znajdują się bezpośrednio przy pędzie rośliny. Są one hodowane w szkółce, gdzie znajdują się drzewostany dębów z najważniejszymi cechami, które warto przedłużyć. Po ogromnej dawce wiedzy wybraliśmy się na zaplanowane wcześniej ognisko, a po posiłku wzięliśmy udział w przygotowanych dla nas konkursach.

Udział w akcji Nadleśnictwa Lubartów był dla nas cenną lekcją. Sadzenie lasów jest bardzo ważnedla całego społeczeństwa, ponieważ buduje ono szacunek do natury i relację z nią. Każdy z nas mógł też wziąć ze sobą sadzonkę sosny, ponieważ każde zasadzone drzewko to mały kroczek do ochrony klimatu i do tego, by nasza planeta stawała się lepsza. Wszyscy byliśmy zadowoleni z efektu naszej pracy. Zostawiliśmy po sobie pamiątkę na długie lata i przyczyniliśmy się do ochrony natury.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie: KatarzynaPłaszczewska, IzabellaBącławek, Katarzyna Kowalczyk i Małgorzata Milanowska-Jednous

Julia Niedziela kl. I F