Młodzież z „Trójki” z wizytą u lubartowskich sokołów

O sokołach, które zamieszkały na wieży obserwacji pożarowej Nadleśnictwa Lubartów, pisaliśmy na naszych łamach. 28 lipca zorganizowano spotkanie z młodzieżą, która mogła dowiedzieć się ciekawych informacji na temat sokoła wędrownego. 

Z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubartowie (pod opieką Dariusza Kleja) spotkał się Andrzej Tomasiak z Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie. Opowiedział im o sokołach, które zostały wsiedlone ponad dwa tygodnie temu na wieży Nadleśnictwa Lubartów. Ptaki przyjechały z hodowli Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu, w ramach przywracania obecności sokoła wędrownego w Polsce. W akcję włączył się samorząd Miasta Lubartów. Sokoły zostały umieszczone w klatce reintrodukcyjnej, mają wykładane pożywienie. W chwili obecnej klatka jest już otwarta.  Gdy sokoły się usamodzielnią, opuszczą teren nadleśnictwa.

Podczas spotkania młodzież nie tylko dowiedziała usłyszała  na temat hodowli sokoła. Uczestnicy mieli też możliwość zobaczenia z bliska sokoła czy trzymania na ręku tego ptaka w specjalnej rękawicy.

Sylwia Cichoń