Mobilne Muzeum Multimedialne i poszukiwanie lubartowskiej historii

Setki archiwalnych fotografii, dokumentów, fragmenty historycznych filmów, hologramy, nowoczesne animacje oraz interaktywne aplikacje – to wszystko będzie do zobaczenia w Lubartowie. Historię ukazującą drogę do Niepodległej pokaże Mobilne Muzeum Multimedialne, natomiast grę poświęconą historii miasta przedstawi Lubartowskie Towarzystwo Regionalne. Muzeum przyjeżdża na zaproszenie Burmistrza Miasta Lubartów.

W czwartek i piątek – 6 i 7 września Mobilne Muzeum będzie dostępne dla mieszkańców Lubartowa na placu przed Urzędem Miasta. Materiały tam zgromadzone tworzą narrację poświęconą Niepodległej, zachęcają do wspólnej wędrówki w czasie i przestrzeni. Przy okazji odwiedzin Muzeum Mobilnego do udziału w specjalnie przygotowanej grze miejskiej zapraszają regionaliści.

W roku jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Lubartowskie Towarzystwo Regionalne organizuje grę miejską „W poszukiwaniu lubartowskiej historii” – mówi Ewa Sędzimierz, pomysłodawczyni gry. – W dniach 6 i 7 września 2018 r. w godzinach 10 – 13 zespoły uczniowskie ze szkół podstawowych wyruszą na poszukiwanie śladów przeszłości. Każda drużyna wyposażona będzie w instrukcję, plan wędrówki oraz zestaw zadań do realizacji. Spacer ulicami naszego miasta, poszukiwanie określonych obiektów i postaci przybliży wydarzenia z okresu zaborów i walki o niepodległą Ojczyznę. Gra ma wprowadzić uczniów w klimat obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zapraszamy wszystkich, a szczególnie młodzież szkolną.

Projekt Mobilne Muzeum Multimedialne został zrealizowany z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy, z okazji Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski. Ekspozycja ukazuje szeroką panoramę II Rzeczypospolitej, wiele miejsca poświęca wybitnym Polakom i rodzimym wynalazkom. W trakcie zwiedzania poznajemy biografie sześciu Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa. Podczas zwiedzania wybieramy się w wirtualną podróż po rozmaitych sferach życia Rzeczypospolitej: śledzimy sukcesy Polaków w sferze kultury, sportu, gospodarki, dowiadujemy się, jak wyglądało życie społeczne, podziwiamy polskie krajobrazy.

Wystawę na placu przed Urzędem Miasta Lubartów można oglądać w dniach:

6 września – w godz. 12.00 – 18.00

7 września – w godz. 10.00 – 16.00

Aby umówić się na zwiedzanie w grupie, można ustalić termin pod numerem tel.: 81 85 44 618, 81 83 141.

Instrukcja gry miejskiej „W poszukiwaniu lubartowskiej historii” w dniach 6 i 7 września, w godzinach 10 – 13

Zabawę zaczynasz w punkcie startu, a dalej kierujesz się podpowiedziami.

Twoim zadaniem jest :

przejść wyznaczoną trasę (według załączonego szkicu),

dotrzeć do wskazanych punktów,

odszukać odpowiedzi na pytania

wpisać je na kartę.

Każda odpowiedź będzie punktowana (ocena realizacji zadań odbędzie się na mecie). Istnieje możliwość uzyskania dodatkowych punktów za zadania extra.

UM Lubartów