MOJEMU MIASTU NA IMIENINY

We wtorek 22 listopada uczniowie szkół podstawowych i ich nauczyciele promowali akcję „Mojemu Miastu na Imieniny”. Celem akcji jest rozbudzanie postaw patriotycznych i zachęcanie uczniów do poznawania naszej „Małej Ojczyzny” – Lubartowa oraz uczczenie odnowienia prawa miejskiego i zmiany nazwy miasta z Lewartowa na Lubartów, na wniosek ówczesnego właściciela miasta księcia Pawła Karola Sanguszki do króla Augusta III, który miał miejsce 22 listopada 1744 roku.

p1090757p1090759p1090790p1090787

 

 

 

 

 

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1

W Szkole Podstawowej nr 1 akcja „Mojemu Miastu na Imienny obejmowała kilka wydarzeń związanych z obchodami święta. 22 listopada uczniowie szkoły przyszli ubrani w kolorach flagi miasta. Przygotowano wystawę kartek z życzeniami które, uczniowie dedykowali miastu. Pod kierunkiem nauczycieli: pani Ewy Miduch, pani Igi Rackiej i pana Marka Góralskiego uczniowie Jedynki nagrali audycję radiową, którą przekazali na pamiątkę miejskim urzędom i placówkom oświaty.

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3

W Szkole Podstawowej nr 3 akcja „Mojemu Miastu Na Imieniny” miała następujące formy: We wtorek 22 listopada w naszej szkole był dzień czerwono- niebieski – nawiązujący do kolorów flagi Lubartowa. Wszyscy uczniowie, którzy w tym dniu przyszli ubrani na czerwono-niebiesko nie byli pytani na oceny na poszczególnych lekcjach.Uczniowie robili flagi i plakietki w barwach Lubartowa i z datą imienin naszego miasta. W tygodniu od 21 do 25 listopada na godzinach z wychowawcą jest realizowany temat o historii i symbolach Lubartowa (hymn „O Ziemio Lubartowska”, herb, flaga czerwono-niebieska) oraz słuchamy słuchowiska na temat „Mojemu Miastu na Imieniny” przygotowanego przez SP1. Przy sali 81 pojawiła się gazetka na temat historii naszej Małej Ojczyzny. Od 21 listopada można oglądać wystawę prac z konkursu na imieninową kartkę dla Lubartowa.
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4

W Szkole Podstawowej nr 4 w związku z akcją MOJEMU MIASTU NA URODZINY przeprowadzono konkursy: plastyczny na kartkę imieninową dla mojego miasta, literacki na najciekawsze życzenia, plastyczno- literacki na najciekawszą kartkę i życzenia dla Lubartowa. W centralnym punkcie szkoły pojawiła się gazetka przedstawiająca krótką historię miasta. Uczniowie przyszli ubrani w barwy czerwono niebieskie.

22 listopada 2016 przedstawiciele Szkół Podstawowych miasta Lubartowa wraz z opiekunami odwiedzili placówki oświatowe, kulturalne, urzędy publiczne i przypomnieli o imieninach miasta, złożyli życzenia oraz wręczyli drobne upominki przygotowane przez dzieci.

PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 4

,,…To Lubartów, tu mój dom

przyjaciele moi są,

każdy kąt tu dobrze znam,

w mieście wszędzie trafię sam…”

Lubartów zachwyca i oczarowuje swoich mieszkańców o każdej porze roku. Wiosną, zapachem i zielenią budzącej się do życia przyrody, latem – cieszy gwarem dzieci hałasujących w parku i wokół fontanny w rynku. Jesienią – wita kolorami mieniącymi sięw złocistych promieniach słońca,a zimą, otulone bielą, zasypia w migoczących w świetle płatkach śniegu.

22 listopada Lubartów po raz pierwszy obchodził swoje imieniny – na prośbę Pawła Karola Sanguszki król August III, w przywileju z 22 listopada 1744 roku zmienił nazwę z Lewartowa na Lubartów. Nasze przedszkole było współorganizatorem tego święta. Z pomocą rodziców i wsparciu nauczycielek przedszkolaki przygotowały się do niego należycie, jak przystało na najmłodszych Lubartowian. Wzięły udział w przedszkolnym, rodzinnym konkursie literacko – plastycznym ,, Kocham moje miasto”. W autorskich wierszach, poetyckim językiem, opisywały jego urokliwe zakątki. Chlubiły się zabytkami, kościołami, kolorowymi osiedlami i placami zabaw. Zachwycały się pięknym parkiem, w którym upaja śpiew ptaków i kojący spokój płynący od kaczek w stawie i szemrzącej fontanny, a oczy cieszą zwinne wiewiórki skaczące między drzewami.Prace dzieci i ich najbliższych utworzyły niepowtarzalną księgę pt. ,, Przedszkolaki swojemu miastu”, którą dzieci z grupy VII wręczyły panu burmistrzowi naszego miasta, z dumą składając wierszowane życzenia. Podczas wizyty zaśpiewały również piosenkę opowiadającą o Lubartowie i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Jak to na imieninach bywa, nie zabrakło cukierków, którymi poczęstował dzieci pan burmistrz oraz wspólnej fotografii. Z oryginalnych prac plastycznych i wierszy powstała wystawa w Lubartowskim Ośrodku Kultury, którą można było oglądać od 18 listopada. Tego typu działania podejmowane przez przedszkole kształtują pozytywne postawy, uczą świadomości regionalnej i dziedzictwa kulturowego, wzmacniają poczucie tożsamości z miejscem, w którym żyjemy od najmłodszych lat oraz wzmacniają więzi rodzinne.

p1090780p1090774p1090769p1090766p1090765dsc_1375dsc_1376dsc_1402