Motywy roślinne w sztuce ludowej na wystawie w muzeum

Dwie nowe wystawy „Motywy roślinne w sztuce ludowej” oraz „Powstanie styczniowe na Ziemi Lubartowskiej” otworzyło Muzeum Ziemi Lubartowskiej. Ekspozycje będzie można zwiedzać od 29 marca do 15 maja.

Lubartowskie muzeum przez wiele lat miało charakter etnograficzny, w związku z tym posiada bogate zbiory sztuki ludowej i użytkowej.

Można je obejrzeć na najnowszej wystawie poświęconej motywom roślinnym w sztuce ludowej.

-Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że rzeczy, które leżą na domowych półkach mają jakąś wartość – mówiła podczas otwarcia wystawy Ewa Sędzimierz, dyrektor Muzeum Ziemi Lubartowskiej.

Muzeum prezentuje między innymi elementy lubartowskiego stroju ludowego sprzed wieku, wycinanki, haftowane serwetki, chusteczki i obrusy czy drobne gobeliny. Jest też pamiątkowa kronika Klubu Kobiet, który istniał kilkadziesiąt lat temu w lubartowskim domu kultury. Znajdziemy w niej między innymi zaproszenie na uroczystości od Zakładów Wytwórczych Magnetofonów „Unitra – Lubartów”.

Wystawa została ubarwiona pracami malarskimi lubartowskiego artysty Jerzego Knefla oraz bukietami wykonanymi w różnych technikach autorstwa Marii Wójcickiej.

Ekspozycji towarzyszy wystawa poświęcona powstaniu styczniowemu na Ziemi Lubartowskiej, która wcześniej była prezentowana w Lubartowskim Ośrodku Kultury.

Podczas otwarcia wystawy 28 marca wystąpiły „Ludowe Nutki” z Przedszkola Miejskiego nr 4.

(kw)